Pierwszy chiński reaktor jądrowy rozpoczął pracę komercyjną

1 lutego 2021, 17:30 Alert
chiny magazyny energii
źródło zdjęcia: www.frstrategie.org

Koncern China National Nuclear Corporation (CNNC) poinformował, że blok nr 5 w elektrowni jądrowej Fuqing, jako pierwszy blok jądrowy wykorzystujący reaktor trzeciej generacji Hualong One, 30 stycznia rozpoczął działalność komercyjną.

Chiński reaktor został uruchomiony

Spółka poinformowała, że reaktor Hualong One został zaprojektowany tak, aby mógł pracować przez 60 lat, a jego niezbędne wyposażenie było produkowane w Chinach. Każda jednostka (HPR-1000) ma moc 1161 MWe i może zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną miliona ludzi w krajach umiarkowanie rozwiniętych.

Budowa Fuqing-5 została rozpoczęta w maju 2015 roku, reaktor osiągnął trwałą reakcję łańcuchową 21 października, a blok po raz pierwszy został podłączony do sieci energetycznej 27 listopada 2020 roku. Bliźniacza jednostka Fuqing-6 jest budowana od grudnia 2015 roku i ma zostać oddana do eksploatacji jeszcze w tym roku.

Chiny budują obecnie osiem jednostek Hualong One. CNNC zapewni jedną w Fuqing i dwie w Zhangzhou, a CGN dwa reaktory w Fangchenggang, dwa w Taipingling i jeden w Zhejiang San’ao. Dwie jednostki Hualong One są budowane także w EJ Kanupp w Pakistanie. Są to pierwsze tego typu obiekty powstające poza Chinami.

W Chinach działa obecnie 50 energetycznych bloków jądrowych o całkowitej mocy zainstalowanej 47,518 GWe, które zapewniają około 4,9 procent udziału w produkcji energii elektrycznej. 12 reaktorów o łącznej mocy 11,9 GWe znajduje się w budowie.

CIRE.PL

Czesi nie chcą budować atomu z Chińczykami

/Mariusz Marszałkowski