Chińczycy wstrzymują zakupy ropy w Rosji czekając na cenę maksymalną

22 listopada 2022, 14:45 Alert

Chińscy nabywcy ropy naftowej z rosyjskiej wschodniej Syberii i Oceanu Spokojnego wstrzymali zakupy w związku z planowanym przez Waszyngton ogłoszeniem ceny maksymalnej surowca – donosi Bloomberg.

Ropociag ropa rura transnieft
Ropociąg fot. Transnieft

Cena maksymalna ropy

Jak podaje agencja, Chińczycy wstrzymali zakupy w oczekiwaniu na reakcję rynku po zapowiedzi Amerykanów dotyczącej wprowadzenia ceny maksymalnej, ponieważ może się ona przyczynić do spadku cen. Bloomberg poinformował dzień wcześniej, że Stany Zjednoczone zaprezentowały projekt ustalenia ceny maksymalnej rosyjskiej ropy państwom Unii Europejskiej przed spotkaniem zaplanowanym na 23 listopada. Informacjom tym zaprzeczył jednak przedstawiciel amerykańskiego departamentu skarbu.

Celem proponowanego pułapu cenowego było zmniejszenie wpływów Rosji z eksportu ropy bez odcinania jej podaży od rynków światowych.

Nabywcy kupujący ropę powyżej pułapu cenowego mieliby zakaz korzystania z ubezpieczenia państw europejskich i innych członków G-7, obostrzenia dotyczyłyby również pośrednictwa i pomocy finansowej przy transakcjach.

Władze rosyjskie zapewniają, że Moskwa nie będzie sprzedawać ropy krajom, które wdrożyły cenę maksymalną, a zamiast tego przekieruje dostawy do innych krajów lub ograniczy wydobycie.

Bloomberg/Michał Perzyński

Ropa rosyjska staje się trędowata w przeddzień embargo morskiego i ceny maksymalnej