AlertEnergetykaOZEŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Chiny deklarują wolę współpracy z USA na rzecz ochrony klimatu

Dubaj Fot. Freepik

Dubaj Fot. Freepik

13 grudnia zakończył się szczyt klimatyczny w Dubaju. Mimo że wiele aktywistów wyraża niezadowolenie z postanowień tegorocznego szczytu, to jednak pozytywnym aspektem jest zgoda na trzykrotne zwiększenie mocy OZE do 2050 roku. Ponadto Stany Zjednoczone i Chiny deklarują współpracę, a to może być klucz do udanej transformacji energetycznej.

– Sądząc po końcowym rezultacie, pomimo wzlotów i upadków procesu, wszystkie strony ostatecznie osiągnęły „dobry wynik” w globalnym podsumowaniu. Nie jest to wynik, z którego wszyscy są do końca zadowoleni, ale przynajmniej jest to akceptowalny rezultat i lepszy od oczekiwań. Można powiedzieć, że COP28 spełnił swoją misję i położył podwaliny pod kolejny krok, polegający na dalszym promowaniu wdrażania Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz Porozumienia paryskiego – powiedział Su Wei, główny negocjator klimatyczny Chin w wywiadzie w China News Weekly na pytanie o końcowe postanowienia COP28.

Należy zwrócić uwagę, że ważnym elementem dyskusji było tempo transformacji energetycznej Państwa Środka. Kraj ten zadeklarował osiągnięcie szczytu emisji w 2030 roku, a do 2060 roku neutralności klimatycznej. – Transformacja energetyczna Chin musi przebiegać stabilnie i w sposób uporządkowany i należy utrzymać jej tempo. Nie może ona być ani za szybka, ani za wolna, ani też nie można „dyskutować o węglu w oparciu o węgiel”. Zamiast tego należy rozważyć redukcję emisji dwutlenku węgla w procesie ogólny kontekst gospodarczy i społeczny oraz zachować dobrą równowagę. Zależność między rozwojem a redukcją emisji, celami krótkoterminowymi i celami długoterminowymi, rząd i rynek muszą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i osiągnąć bezpieczną redukcję emisji dwutlenku węgla – powiedział Wei w China News Weekly.

Co ważne, podczas COP28 wiele czasu poświecono współpracy Chin ze Stanami Zjednoczonymi na rzecz ochrony klimatu. Wei zwrócił uwagę, że przez wiele lat dialog i współpraca między Chinami a Stanami Zjednoczonymi w kwestii zmian klimatycznych pozostawały głównym nurtem. Jednak za czasów administracji Trumpa chińsko-amerykański dialog i współpraca w sprawie zmian klimatycznych w zasadzie utknęły w martwym punkcie. Z kolei za czasów Bidena Stany Zjednoczone powróciły do ​​Porozumienia paryskiego, uczestniczyły w globalnym procesie zarządzania klimatem i mianowały byłego sekretarza stanu Johna Kerry’ego na specjalnego wysłannika prezydenta ds. klimatycznych.

Przedstawiciel Chin podkreślił, że w ciągu ostatnich trzech lat, pomimo przeszkód związanych z epidemią, zespoły chińskie i amerykańskie pod przewodnictwem specjalnych wysłanników obu krajów przezwyciężyły różne czynniki i przeprowadziły osiem bezpośrednich konsultacji komunikacyjnych oraz ponad 60 spotkań online. Wei dodał, że po długich negocjacjach i konsultacjach Chiny i Stany Zjednoczone zgodziły się ustanowić regularny mechanizm wzmocnionej grupy roboczej ds. działań w dziedzinie klimatu, aby włączyć gospodarkę, środowisko, energię i inne odpowiednie departamenty w chińsko-amerykańskie ramy współpracy klimatycznej oraz promować wznowienie dialogu i rekonstrukcja pomiędzy właściwymi departamentami rządowymi obu krajów.

– Patrząc w przyszłość, zmiany klimatyczne to nie tylko kwestia dwustronna, ale także globalna. Społeczność międzynarodowa wiąże w tej kwestii duże oczekiwania z dialogiem i współpracą pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Dialog, wymiana i współpraca między Chinami a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie zmian klimatycznych odegrają pozytywną rolę w powrocie normalności i stabilnego rozwoju stosunków chińsko-amerykańskich – powiedział Su Wei.

China News Weekly / Jacek Perzyński

Buzek: Na atom dla Polski jest już za późno


Powiązane artykuły

Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

50 lat relacji UE–Chiny. Jubileusz w atmosferze napięć

Unia Europejska wyklucza chińskie firmy z przetargów na sprzęt medyczny o wartości 5 mld euro. To odpowiedź na bariery rynkowe...

Udostępnij:

Facebook X X X