Chiny wchodzą na rynek osprzętowania energetyki jądrowej w Europie

16 lutego 2017, 12:00 Alert
atom energetyka jądrowa

Chiny po raz pierwszy wysłały do Unii Europejskiej osprzętowanie przeznaczone dla elektrowni jądrowych własnej produkcji – informuje Rénmín Rìbào.

Według informacji gazety 14 lutego zaprojektowane i wykonane przez chińską spółkę Dongfang Electric Heavy Machine Co podgrzewacze regeneracyjne niskiego ciśnienia zostały wysłane do Unii Europejskiej. Będą wykorzystane w reaktorach typu CP1 stosowanych we francuskich elektrowniach jądrowych należących do EDF.

Jak zauważył wiceprezes chińskiej spółki Min Xiangjun, eksportowane podgrzewacze są pierwszym produktem jądrowym, który został zaprojektowany i wyprodukowany w Chinach zgodnie z instrukcjami i standardami projektowania w Unii Europejskiej. Nie ujawniono jednak wartości kontraktu.

Przypomnijmy, że inna chińska spółka, China General Nuclear Power Corp, jest zaangażowana w realizowany wspólnie z EDF projekt rozbudowy elektrowni jądrowej Hinkley Point w Wielkiej Brytanii. Docelowo elektrownia ma zapewnić łącznie 7 procent brytyjskiego zapotrzebowania na energię.

RIA Novosti/Piotr Stępiński