EnergetykaGaz.Wszystko

Chmal: Bez woli politycznej nie będzie wspólnych zakupów gazu w Europie

Czy wspólne zakupy gazu w UE są do zrealizowania, czy też jest to koncepcja, która musi pozostać w sferze zamiarów, służąca co najwyżej dla PR?

Czy wspólne zakupy gazu w Unii Europejskiej są możliwe? – To zależy przede wszystkim od woli politycznej  – odpowiedział dziennikarzowi BiznesAlert.pl Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego. –  Tę wolę trzeba wykrzesać. Sama koncepcja jest racjonalna i wykonalna, ale nie da się jej zrealizować pochopnie.  Umowy muszą być dobrze przygotowane, dostosowane do warunków poszczególnych krajów i do unijnych realiów. Jedna umiarkowana cena dla całej niemal Europy – też można to osiągnąć, także od partnera rosyjskiego – zauważa ekspert – Przykładem jest cena gazu dla Ukrainy, która według grudniowej umowy z Gazpromem wyniosła 268,5 dol. za 1 tys. m. sześc., Rosjanie jak chcą, mogą zaoferować niską cenę. I tak należałoby z nimi negocjować.

Tomasz Chmal podkreśla – nie będzie łatwo. Ale wspólny zakup gazu dla UE to bardzo duży zakup. Przy takich wielkich transakcjach niska cena się opłaca. Wewnątrz Unii pojawiłaby się dodatkowa korzyść, a mianowicie nie byłoby konkurencji wzajemnej poszczególnych krajów, w której wygrywają te, które korzystają z najniższych cen płaconych za gaz rosyjski, dzięki układom z Gazpromem. Wszystkie kraje unijne płaciłyby tyle samo. Konkurowałyby w ramach Unii w zdrowy sposób – obniżaniem kosztów produkcji, innowacyjnością, lepszą organizacją gospodarki – kończy ekspert Instytutu Sobieskiego.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X