Ciemna energia powoduje, że kosmos rośnie. Naukowcy to zbadają

15 lipca 2023, 07:30 Alert

Według współczesnych koncepcji ciemna energia jest przyczyną przyspieszonej ekspansji wszechświata. W Stanach Zjednoczonych rozpoczęto eksperyment mający na celu badanie ciemnej energii za pomocą instrumentu spektroskopowego DESI.

Kosmos. Źródło: Wikipedia
Kosmos. Źródło: Wikipedia

Czym jest ciemna energia? Ciemna energia to nazwa nadana tajemniczej sile, która powoduje, że tempo ekspansji naszego wszechświata przyspiesza w czasie, zamiast zwalniać. Jest to sprzeczne z tym, czego można by się spodziewać po wszechświecie, który rozpoczął się w Wielkim Wybuchu.

Zespół Berkeley Lab poinformował niedawno o udostępnieniu pierwszego zestawu danych z fazy „walidacji” DESI, która miała miejsce w 2020 i 2021 roku. Ten znaczący zestaw danych uzyskano z 2480 ekspozycji fotograficznych.

Palanque-Delabruy, współprzewodniczący DESI, zaznaczył, że nowe dane nie tylko pomogą dowiedzieć się więcej o pochodzeniu ciemnej energii, ale będą również przydatne dla całej społeczności naukowej do rozważenia innych tematów, m.in. ciemna materia i inne zjawiska w kosmosie.

Co ważne, naukowcy znaleźli dowody na masową migrację gwiazd w galaktyce Andromedy. Odkrycie to dostarcza cennych informacji na temat rozwoju i ewolucji galaktyk.

Ponadto, DESI wykrył odległe kwazary, jądra galaktyk, które emitują jasne światło. Te odległe obiekty charakteryzują się bardzo dużymi przesunięciami ku czerwieni. W miarę rozszerzania się wszechświata galaktyki oddalają się, a ich światło przesuwa się w kierunku dłuższych, bardziej czerwonych fal. Oddalenie galaktyk zwykle odpowiada wyższemu przesunięciu ku czerwieni. Wykrywanie tych obiektów przy tak dużych przesunięciach ku czerwieni jest bardzo znaczącym osiągnięciem.

Eksperyment DESI jest obecnie na wczesnym etapie. Program gromadzenia danych jest planowany na 5 lat, a do zakończenia pozostały jeszcze 2 lata. Podczas eksperymentu planowane jest zebranie danych o ponad 40 milionach ciał niebieskich. DESI skatalogował już ponad 26 milionów obiektów astronomicznych i co miesiąc dodaje ponad 1 milion nowych. Pozwala to naukowcom badać właściwości ciemnej energii w całej historii wszechświata.

Neftegaz.ru / Jacek Perzyński

Chiny chcą do 2040 roku wybudować kosmiczną elektrownię słoneczną