AlertEnergetykaMotoryzacjaPrawo

Unia Europejska obłoży chińskie elektryki cłami, jeżeli Chiny nie będą współpracować

BYD Han Fot. Wikipedia

BYD Han Fot. Wikipedia CC

Komisja Europejska zakończyła dochodzenie w sprawie subsydiowania chińskich producentów samochodów elektrycznych. Jeżeli Unia nie dojdzie do porozumienia z władzami Chin obłoży tamtejsze elektryki cłem, wahającym się od ponad 17 do prawie 40 procent.

Bruksela przeprowadziła dochodzenie w sprawie subsydiowania chińskich elektryków przez władze Państwa Środka. W ramach badania wzięto pod uwagę konsekwencje i wpływ na importerów, użytkowników i producentów w krajach Unii. Komisja skontaktowała się z władzami chińskimi w celu omówienia rozwiązania zgodne z Światową Organizacją Handlu (WTO). W przypadku niewypracowania rozwiązania do czwartego lipca kraje członkowskie wprowadzą cła indywidualne.

W razie braku porozumienia produkty BYD zostaną obłożone cłem w wysokości 17,4 procent, Geely 20 procent, a SAIC 38,1 procent. Inni chińscy producenci pojazdów elektrycznych zostaną obłożeni cłem w wysokości 21 lub 38,1 procent. Do pierwszej grupy zakwalifikują się podmioty, które współpracowały przy dochodzeniu, a do drugiej te którzy tego nie zrobili.

Cła tymczasowe zostaną zastąpione stałymi w przeciągu czterech miesięcy od wdrożenia czasowych. W przypadku wprowadzenia ceł ostatecznych Tesla, która produkuje pojazdy w Chinach, może otrzymać indywidualną stawkę. Każde nieuwzględnione przedsiębiorstwo może wystąpić do Komisji Europejskiej o szczegółowe zbadanie sytuacji i indywidualne cło.

Geely rozważało produkcje swoich pojazdów w planowanej polskiej fabryce samochodów elektrycznych Izera. Inwestycja miała być częściowo finansowana ze środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy, ale obecny rząd nie potwierdził jej realizacji. Prezes Izery w liście do rządu apelował o wybudowanie fabryki, argumentując to m.in. nowymi miejscami pracy.

Komisja Europejska / Marcin Karwowski

Wróblewski: Strumień regulacji prowadzi do centralizacji i oligopolu Unii Europejskiej (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X