Climategate to ściema? Uderzenie w naukę o klimacie mogło być dezinformacją

8 listopada 2021, 07:00 Alert

Reportaż BBC został poświęcony tak zwanemu Climategate, czyli wyciekowi maili z 2009 roku, który miał dyskredytować naukę o klimacie. Wynika z niego, że mogła to być operacją dezinformacji przeciwników polityki klimatycznej.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

Materiał o nazwie „trik” (The Trick – ang.) z serii poświęconej Climategate opisuje jak w 2009 roku naukowcy Uniwersytetu Nowej Anglii musieli zmierzyć się z oskarżeniami o to, że wyolbrzymiają zagrożenie związane ze zmianami klimatu po wycieku maili oraz dokumentów cyfrowych mających świadczyć o „globalnej konspiracji” stojącej za polityką  klimatyczną. Jednak nowe ustalenia BBC pokazują, że naukowcy mogli być celem ataku dezinformacyjnego w przeddzień szczytu klimatycznego COP15 w Kopenhadze. Śledztwo w USA i Wielkiej Brytanii nie przyniosło dowodów na oszustwo naukowców.

BBC ustaliło, że większość cytatów naukowców z wycieku została wyjęta z kontekstu i zmanipulowana. Steve Mosher reprezezentujący sceptyków krytykujących naukowców w 2009 roku przeprosił na antenie BBC za udział w Climategate. Przyznał, że wybierał maile mające najbardziej zaszkodzić reputacji badaczy prof. Phila Jonesa i Tima Osborna. Dodał, że przeprowadził symulację zmian klimatu w oparciu o ukradzione dane, która potwierdziła, że ci naukowcy mieli rację ostrzegając przed katastrofą.

Materiał pojawił się w toku szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. Może być istotnym punktem odniesienia debaty na temat dalszej polityki ochrony klimatu, która znalazła się w impasie ze względu na kryzys klimatyczny i niewystarczające zobowiązania przyjęte dotąd przez uczestników szczytu.

Materiał BBC jest dostępny publicznie do końca listopada 2021 roku.

BBC/Wojciech Jakóbik

Perzyński: Polska przed COP26. Czego można się spodziewać?