Kurtyka: Porozumienie paryskie pozostaje centralnym punktem globalnej współpracy klimatycznej

27 listopada 2020, 14:45 Środowisko
Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu
Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo klimatu

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wziął udział w spotkaniu Grupy Przyjaciół Porozumienia Paryskiego. Podczas konferencji uczestnicy poruszyli tematy współpracy globalnej na rzecz implementacji celów porozumienia paryskiego, jak i realizacji dalszych działań i ambicji, a także przygotowań do szczytu COP26.

Globalna współpraca klimatyczna

W trakcie spotkania Michał Kurtyka podkreślił, że porozumienie paryskie pozostaje centralnym punktem globalnej współpracy klimatycznej. – Porozumienie paryskie, razem z Katowice Rulebook, odpowiada na pytania kto, kiedy i jak powinien działać na rzecz klimatu. Jednak konferencja klimatyczna COP nie jest forum, na którym tworzy się wola polityczna do działań na rzecz klimatu. Ambicje te należy kształtować na poziomie krajów i międzynarodowych forach politycznych – powiedział.

– Jako prezydent COP24 jestem otwarty na pracę nad niektórymi z tych inicjatyw. Obszary te podczas COP będą równie ważne, jak niektóre z punktów negocjacyjnych, które mamy w porządku obrad w Glasgow – przyznał.

Minister wskazał także, że Polska z satysfakcją przyjęła wiadomość, iż Wielka Brytania i Włochy staną na czele szczytu G7 i G20 w przyszłym roku. – Jestem pewien, że wykorzystają swoją prezydencję do omówienia zielonego ożywienia po pandemii koronawirusa. Potrzebujemy więcej instrumentów do realizacji tych założeń tak, abyśmy mogli jeszcze bardziej zintensyfikować działania. Uważam, że ścisła współpraca dwustronna – nie tylko dużych państw, takich jak Chiny, ale także współpraca regionalna może przynieść ogromne korzyści. W tym kontekście szczególnie istotne znaczenie ma międzynarodowa współpraca w zakresie innowacji, a także wykorzystanie mechanizmów z zakresu polityki handlowej dla przeciwdziałania zmianom klimatu – powiedział.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

John Kerry zajmie się polityką klimatyczną USA. Gratulacje Michała Kurtyki