Co dalej z prywatyzacją PKL? | Kolejne ekspresowe przetargi GDDKiA | ULC chce regularnych lotów Polska-Izrael

18 czerwca 2013, 10:12 Alert

INFRASTRUKTURA

Komunikat MTBiGM w sprawie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych

(www.transport.gov.pl)

W związku z poniedziałkową konferencją Solidarnej Polski poświęconą prywatyzacji Polskich Kolei Linowych, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej informuje, że: Transakcja sprzedaży PKL przez PKP SA została przeprowadzona zgodnie z obowiązującym prawem i najlepszymi praktykami znanymi z rynków finansowych.

Zaproszenie do konsultacji na temat pakietu SES II +

(www.transport.gov.pl)

Ukazały się trzy komunikaty Komisji Europejskiej zaadresowane do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego oraz Komitetu Regionów, poświęcone przyspieszeniu wdrożenia Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES). Komunikaty te zawierają m.in. informacje dotyczące egzekwowania i poprawy obowiązujących zasad, planowanej poprawy efektywności.

Pierwszy odcinek południowej obwodnicy Warszawy otwarty dla kierowców

(www.gddkia.gov.pl)

Pierwszy dwukilometrowy odcinek trasy N-S pomiędzy węzłami MPL Okęcie i Marynarska został oddany do ruchu. Kierowcy zyskali dzięki temu alternatywny dojazd do lotniska Chopina w Warszawie. Trasa N-S, czyli łącznik z południową obwodnicą Warszawy rozładuje korki w stronę Ursynowa, pozwoli ominąć zatłoczoną zazwyczaj ul. Żwirki i Wigury i dwa ronda w pobliżu Lotniska.

Kolejne ekspresowe przetargi ogłoszone

Przetargi na cztery kolejne odcinki dróg ekspresowych: S5 w wielkopolskiem, S7 w warmińsko-mazurskiem i dwa odcinki S19 na Podkarpaciu ogłosiła GDDKiA. To prawie 50 km nowych dróg, które ułatwią komunikację, a także podniosą poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. S5  w wielkopolskiem – to ponad  18-km odc. pomiędzy Gnieznem a Żninem (do węzła Mieleszyn – gr. woj.).

Prezes UTK wszczął postępowanie administracyjne wobec PKP PLK SA

(www.utk.gov.pl)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wszczął z urzędu postępowanie administracyjne wobec zarządcy infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe SA za powtarzające się przypadki konstruowania i prowadzenia ruchu pociągów na podstawie tzw. podwójnych rozkładów jazdy pociągów. Powyższa nieprawidłowość według oceny Prezesa UTK może stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Zaproszenie do składania wniosków o wydanie upoważnień na przewóz lotniczy na trasach Polska-Izrael

(www.ulc.gov.pl)

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że w Biuletynie Informacji Publicznej ukazało się zaproszenie do składania wniosków o wydanie upoważnień do wykonywania regularnych przewozów lotniczych na trasach pomiędzy Polską a Izraelem. Więcej informacji znajdą Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej ULC.

Zakończono proces certyfikacji silnika ASz-62IR-16

(www.ulc.gov.pl)

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że zakończył się proces certyfikacji poważnej zmiany silnika ASz-62IR-16. Zmiana polegała na zastąpieniu gaźnikowej instalacji paliowej, instalacją wtryskową sterowaną elektronicznie. Silnik ASz-62IR-16E jest pierwszym certyfikowanym przez EASA w Polsce silnikiem wyposażonym we wtryskową instalację paliwową.