– Mechanizm wsparcia oparty o dwustronne kontrakty gwarantuje przede wszystkim przewidywalność i pewność, co w przypadku tak kosztochłonnych przedsięwzięć ma niebagatelne znaczenie. System wsparcia z udziałem organów władzy publicznej w zakresie atomu wydaje się zresztą nieunikniony wobec skali potrzeb zdolności wytwórczych – tłumaczy doktor Magdalena Krawczyk, adwokat i ekspert prawa energetycznego z Kancelarii Pawełczyk, w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl.
- Formuła wsparcia transformacji energetycznej z pomocą kontraktu różnicowego jest popularnym rozwiązaniem na świecie. W Polsce, efektywność tego typu instrumentów na wschodzącym rynku energetycznym bardzo dobrze było widać przy okazji pionierskich inwestycji w offshore na Bałtyku – mówi mecenas Krawczyk.
- Udział państwa we wsparciu inwestycji w wytwarzanie energii jądrowej jest istotny z perspektywy zabezpieczenia podaży – tłumaczy rozmówczyni BiznesAlert.pl
Kontrakt różnicowy to pojęcie, które pojawia się w kontekście energetyki. Jest to sposób finansowania wykorzystywany między innymi przez Francję przy energii jądrowej.
– Formuła wsparcia transformacji energetycznej z pomocą kontraktu różnicowego jest popularnym rozwiązaniem na świecie. W Polsce, efektywność tego typu instrumentów na wschodzącym rynku energetycznym bardzo dobrze było widać przy okazji pionierskich inwestycji w offshore na Bałtyku. Mechanizm wsparcia oparty o dwustronne kontrakty gwarantuje przede wszystkim przewidywalność i pewność, co w przypadku tak kosztochłonnych przedsięwzięć ma niebagatelne znaczenie. System wsparcia z udziałem organów władzy publicznej w zakresie atomu wydaje się zresztą nieunikniony wobec skali potrzeb zdolności wytwórczych – wyjaśnia doktor Magdalena Krawczyk, adwokat i ekspert prawa energetycznego z kancelarii Pawełczyk.
Możliwość takiego finansowania przez Francję to efekt ustaleń na szczeblu Trójkąta Weimarskiego i Unii Europejskiej. Francja osiągnęła kompromis w rozmowie z Niemcami, w zamian zgadzając się na derogację w sprawie węgla. Kontrakt różnicowy jest też jedną z możliwości finansowania energii z powstającej w Polsce elektrowni jądrowej.
– Udział państwa we wsparciu inwestycji w wytwarzanie energii jądrowej jest istotny z perspektywy zabezpieczenia podaży energii w długim terminie, w szczególności w okresie stopniowego odchodzenia energetyki zawodowej od elektrowni węglowych. Taką perspektywę kreśli również Unia Europejska, wskazując, że udział państwa w mechanizmie stabilizacji cen w oparciu o kontakty różnicowe będzie obowiązkowy dla nowych aktywów wytwórczych i będzie stanowić ważny element nowej struktury rynku energii w Europie – podsumowuje prawniczka.
Elektrownia jądrowa powstaje w gminie Choczewo, konkretniej w Lubiatowo-Kopalino. Według niektórych szacunków ekspertów projekt ma co najmniej dwa lata opóźnienia.
Opracowali Wojciech Jakóbik i Marcin Karwowski