Aktualności

Coś wleciało do naszego Układu Słonecznego. Niekoniecznie kometa

3I/ATLAS przelatuje przez gęste pole gwiazdowe na zdjęciu wykonanym przez teleskop Gemini North

3I/ATLAS przelatuje przez nasz Układ Słoneczny na zdjęciu wykonanym przez teleskop Gemini. Widać trajektorię poruszania się obiektu /Fot: International Gemini Observatory

Nowo odkryty obiekt 3I/ATLAS to trzeci w historii potwierdzony przybysz spoza Układu Słonecznego. Jego trajektoria i właściwości zaskakują naukowców, a samo odkrycie rodzi pytania nie tylko o pochodzenie obiektu, ale również o naszą gotowość do reagowania na podobne zjawiska. Stał się impulsem do przemyśleń na temat przyszłości technologii kosmicznych, strategii obserwacyjnych i inwestycji w nowe systemy wykrywania.

3I/ATLAS został zauważony 1 lipca 2025 roku przez teleskop ATLAS w Chile. Od razu wzbudził zainteresowanie astronomów – porusza się po orbicie hiperbolicznej, co oznacza, że przybył spoza Układu Słonecznego. Takie obiekty są ekstremalnie rzadkie,  do tej pory zarejestrowano zaledwie dwa: ‘Oumuamua w 2017 roku i kometę Borysowa w 2019.

Obiekt porusza się z prędkością około 60 km/s i już w październiku znajdzie się najbliżej Słońca, ale po przeciwnej stronie niż Ziemia. To od razu zrodziło domysły, także uczonych, że owe “coś” chce się ukryć przez ziemską obserwacją.

Hipotezy i kontrowersje

Zagadkowa trajektoria, niezwykła jasność i brak klasycznych cech komety sprawiają, że 3I/ATLAS budzi kontrowersje. Obiekt nie wykazuje typowego dla komet warkocza ani śladów emisji gazów. Co więcej, porusza się ruchem przeciwnym do kierunku obrotu planet, co czyni jego analizę i potencjalne przechwycenie niemal niemożliwym przy obecnym poziomie technologii.

W dyskusji pojawił się głos prof. Aviego Loeba z Uniwersytetu Harvarda, znanego z badań nad międzygwiezdnymi obiektami i hipotez o pozaziemskiej technologii. W opublikowanej analizie zwraca uwagę, że 3I/ATLAS może odbiegać od znanych schematów naturalnych ciał niebieskich.

 „Nie twierdzimy, że 3I/ATLAS to technologia. Ale nauka powinna uwzględniać wszystkie hipotezy, dopóki nie zostaną wykluczone. Ignorowanie możliwości tylko dlatego, że są niewygodne lub mało prawdopodobne, nie jest naukowe – to emocjonalna reakcja, a nie chłodna analiza” – podkreśla prof. Loeb we wpisie na Medium.

Dodaje również, że reakcje środowisk naukowych i decyzyjnych często nie nadążają za tempem zmian w przestrzeni kosmicznej, a to może prowadzić do ryzykownych zaniedbań.

 „Z każdym takim obiektem, którego nie potrafimy dokładnie zbadać, tracimy szansę na przełom – być może największy w historii nauki. Jeśli nie zainwestujemy teraz w technologie pozwalające na szybkie reagowanie, za dekadę może być za późno” – ostrzega Loeb.

Wyzwania dla technologii i bezpieczeństwa kosmicznego

Niezależnie od tego, czym okaże się 3I/ATLAS, jego odkrycie uwypukla braki w systemach obserwacyjnych i reagowania. Choć obiekt przekroczył granice Układu Słonecznego tysiące lat temu (ocenia się, że około 6 wieku p.n.e, czyli w czasach, gdy nie było jeszcze – uważanych za najstarsze cywilizacje – Sumerów na Bliskim Wschodzie, ani sformalizowanych struktur ludzkich doliny Indusu na półwyspie Indyjskim ), został wykryty dopiero teraz. Jednocześnie porusza się z taką prędkością, że obecne technologie nie są w stanie go przechwycić ani dokładnie zbadać z bliska.

To istotny sygnał dla sektora kosmicznego i przemysłu obronnego. Pojawia się potrzeba budowy nowych typów sond i pojazdów, które będą zdolne do szybkiego reagowania na niespodziewane zjawiska.

Eksperci wskazują również na konieczność rozwoju lepszych systemów detekcji opartych na sztucznej inteligencji oraz zwiększenia autonomii w analizie danych astronomicznych.

Nowe możliwości dla rynku innowacji

Obiekt 3I/ATLAS może nie tylko poszerzyć naszą wiedzę o materii międzygwiezdnej, ale również zainspirować nowe kierunki rozwoju dla branży kosmicznej.

W dłuższej perspektywie to wydarzenie może wpłynąć na priorytety budżetowe agencji kosmicznych i zachęcić do inwestycji w misje przechwytujące, napędy międzyplanetarne oraz nowe modele współpracy publiczno-prywatnej. Z perspektywy gospodarki opartej na danych, 3I/ATLAS to impuls do dalszego wzrostu znaczenia sektora kosmicznego jako filaru innowacji technologicznych.


Powiązane artykuły

Koalicja chce Trybunału Stanu dla szefa KRRiT – Świrski: bezprawie; SDP: to zemsta polityczna

„Złamano Konstytucję, nie uznaję tego głosowania” – powiedział przewodniczący KRRiT po głosowaniu, w którym koalicyjna sejmowa większość opowiedziała za pociągnięciem...

Szwajcaria nie chce czekać na amerykańskie Patrioty i stawia na Niemcy

Szwajcaria, zmagająca się z opóźnieniami w dostawach sprzętu wojskowego z USA, zdecydowała się na współpracę z Niemcami w zakresie systemów...

Ukraina chce spotkania Zełeński-Putin. Rosja odmawia

Podczas negocjacji Ukraina-Rosja Kijów zaproponował spotkanie obu przywódców do końca sierpnia. W ocenie Ukrainy dawało to szansę wypracowania zawieszenia broni...

Udostępnij:

Facebook X X X