CVC Capital Partners kupuje PKP Energetyka od Polskich Kolei Państwowych S.A.

24 lipca 2015, 07:30 Energetyka
PKP Energetyka 1

CVC Capital Partners („CVC”), ogłosił dzisiaj podpisanie umowy na zakup PKP Energetyka S.A., spółki energetycznej będącej częścią Grupy PKP S.A. Wartość transakcji wynosi 1,965 mln PLN (około 477 mln Euro).

PKP Energetyka prowadzi ogólnopolską działalność w zakresie m.in. dystrybucji energii elektrycznej dla operatorów kolejowych i innych przedsiębiorstw, dostarczania usług elektroenergetycznych związanych z bieżącą oraz interwencyjną naprawą
i konserwacją urządzeń elektrycznych dla linii kolejowych, a także sprzedaży energii elektrycznej, gazu oraz paliw dla lokomotyw spalinowych.

CVC to firma o bogatym doświadczeniu w doradztwie inwestycyjnym, znana z udanych inwestycji w główne aktywa strategiczne w całej Europie, takich jak m.in. nabycie w 2002 roku spółki Inalta – hiszpańskiego operatora ogólnokrajowej sieci energetycznej, inwestycję w 2008 roku w niemiecką spółki Evonik – największą na świecie firmę z sektora specjalistycznych produktów chemicznych, czy przejęcie w 2011 roku francuskiej spółki Delachaux – globalnego lidera w branży infrastruktury kolejowej.

István Szőke, Partner w CVC, powiedział: “Cieszymy się z pierwszej bezpośredniej inwestycji w Polsce. Wiele naszych spółek działa od dawna na polskim rynku, ale liczymy, że ta inwestycja przyczyni sie do rozwoju naszej obecności w kolejnych latach. Będziemy pracować z zarządem i pracownikami PKP Energetyka wspierając ich w realizacji wieloletniego programu inwestycyjnego. Naszym celem jest zapewnienie rozwoju spółki, który umożliwi jej prowadzenie działalności na równi z najlepszymi operatorami na świecie“.

cvclogo

Transakcja wymaga uzyskania zgód regulacyjnych i korporacyjnych. Jej zamknięcie spodziewane jest w III kwartale 2015 roku. Unicredit pełnił funkcje doradcy finansowego CVC, a CMS Cameron McKenna – doradcy prawnego.

Źródło: CVC Capital Partners