Cyberatak na Poczdam ma konsekwencje w energetyce

2 stycznia 2023, 07:15 Bezpieczeństwo

W skutku cyberataku na niemieckie miasto Poczdam, które jest jednocześnie stolicą landu Brandenburgia, 29 grudnia odcięto administracji dostęp do Internetu. Urzędnicy nie mieli dostępu do kont mailowych ani systemu telefonicznego.

Hakerzy. Fot. Pixabay
Hakerzy. Fot. Pixabay

– Następnego dnia lokalny dostawca energii Stadtwerke Potsdam zdecydowały się na wyłączenie połączeń internetowych i poczty elektronicznej. Ten środek ostrożności służy zażegnaniu niebezpieczeństwa i obowiązuje do poniedziałku – podaje niemiecki tygodnik der Spiegel. Stadtwerke Potsdam nie są w stanie realizować obecnie obsługi klientów. Utrudnienia pojawiły się także przy sprzedaży biletów kolejowych. Tu także sprzedaż jest lokalnie zakłócona.

Poczdam padł ofiarą podobnego ataku już w roku 2020. Obecnie sytuacja wydaje się jeszcze bardziej skomplikowana. Landowy Urząd ds. Kryminalnych rozpoczął trudne śledztwo, bo dotychczas nie ma żadnych wstępnych podejrzeń. – Policja nie wie o żadnych listach z groźbami i żądaniami, które są częste w przypadku infekcji ransomware. Ponadto nie ma obecnie sygnałów o cyberatakach na inne gminy w Brandenburgii – podaje der Spiegel.

W piątek 30 grudnia doszło także do cyberataku na infrastrukturę informatyczną i komunikacyjną na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Hamburgu (HAW). Jeszcze nie wiadomo czy te przypadki są ze sobą powiązane.

Der Spiegel/Aleksandra Fedorska