EnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Czarnecki: Jest szansa na kompromis w sprawie pakietu zimowego korzystny dla Polski

Wiceszef PE Ryszard Czarnecki uważa, że jest szansa na uzyskanie korzystnych ustaleń dla Polski w sprawie tzw. pakietu zimowego. Obecnie Polska buduje koalicję państw, które mają wspólne interesy ws. pakietu – podkreśliła wiceprezes PKEE Marta Gajęcka.

W czwartek w PE odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej i posłów Parlamentu Europejskiego ws. propozycji KE dot. zmian na europejskim rynku energii.

“Chcieliśmy pokazać, że jest możliwość pewnego kompromisu na gruncie pakietu zimowego, tak żeby zadbać o interesy Polski ze względu na nasze uzależnienie od węgla. Chcieliśmy pokazać, że można pogodzić sprzeczne interesy krajów członkowskich UE z zagwarantowaniem Polsce dłuższego okresu przygotowawczego i w związku z tym większych środków na dostosowanie” – powiedział na konferencji prasowej Czarnecki.

“Musimy przekonać naszych partnerów, że z racji polskiej specyfiki, z racji uzależnienia od węgla, powinniśmy mieć możliwość dłuższego dostosowywania się do wymogów tego pakietu, ale potrzebujemy też na to więcej środków” – zaznaczył. Dodał, że to nie tylko kwestia presji dyplomatycznej. “Trzeba też zawierać sojusze z krajami, które są w podobnej sytuacji, jeśli chodzi o poszczególne zapisy pakietu zimowego” – powiedział.

Marta Gajęcka, wiceprezes PGE Energia Odnawialna i Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej powiedziała, że spotkanie w PE jest częścią twardej walki o bezpieczeństwo energetyczne Polski i stworzenia dogodnych warunków dla modernizacji polskiego sektora energetycznego.

“Jesteśmy tu po to, żeby o to zrównoważone podejście i bezpieczeństwo energetyczne walczyć” – podkreśliła. Dodała, że obecnie budowana jest koalicja państw, które mają wspólne interesy w sprawie pakietu. Nie zdradziła jednak, o jakie kraje chodzi.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

KPEiK trafi do rządu we wrześniu. Mniej OZE w energetyce

Resort klimatu i środowiska zakończył prace, nad projektem KPEiK. W stosunku do wcześniejszego, przedstawionego w październiku 2024 roku, ministerstwo szacuje...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Google pomoże zbudować polską elektrownię jądrową

Westinghouse, amerykański partner Polski w budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, ogłosił współpracę z Google Cloud. Firmy chcą zoptymalizować proces montażu...

Sankcje wpędzają Rosnieft w problemy. Tankowiec płynie na pusto

Ostatni pakiet unijnych sankcji objął spółkę Nayara, właścicielkę drugiej największej rafinerii w Indiach, której 49 procent udziałów należy do Rosnieftu....

Udostępnij:

Facebook X X X