Czechy chcą zbudować mały atom do 2032 roku

22 września 2022, 16:45 Alert

Premier Czech Petr Fiala zapowiedział budowę małego reaktora modułowego (SMR), który powstanie przy działającej elektrowni jądrowej Temelin. Termin ukończenia jednostki to 2032 rok. 

Czesi inwestują w atom

Południowoczeski park nuklearny powstanie w sąsiedztwie elektrowni jądrowej Temelín. Na terenie parku nuklearnego powstanie pierwszy w kraju mały reaktor modułowy. Za budowę tego projektu będzie odpowiedzialna spółka South Bohemian Nuclear Park. Dekret o jej utworzeniu podpisali dziś Daniel Beneš, dyrektor generalny spółki energetycznej CEZ oraz Martin Kuba, szef regionu południowoczeskiego. – Reaktor, który wzmocni bezpieczeństwo i niezależność czeskiej energetyki, powinien być gotowy do 2032 roku – powiedział premier Petr Fiala

CEZ wcześniej podpisał umowy z amerykańskimi firmami NuScale Power, GE Hitachi Nuclear Energy i Holtec International o współpracy przy realizacji pierwszego projektu SMR w Czechach. W przyszłości zakłada się budowę kolejnych takich reaktorów. Reaktory SMR będą wykorzystywane jako uzupełnienie reaktorów w elektrowniach jądrowych w regionach, do których energię elektryczną dostarczają jednostki węglowe.

SMR to reaktory jądrowe o mniejszych rozmiarach i mniejszej mocy niż te zainstalowane w elektrowniach jądrowych. Mogą być instalowane w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie ma możliwości budowy dużych elektrowni jądrowych.

Atomic Energy/Wojciech Gryczka

Rosja oskarża Ukrainę o terroryzm energetyczny, który sama uprawia