Czerwiński: Dobrze, że ustawa łupkowa już jest

12 czerwca 2014, 09:02 Gaz. Energetyka gazowa

– Sejm miał bardzo niewiele czasu na pracę nad nowelizacją ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze, ale posłowie – zwłaszcza w tej komisji – pracowali bardzo solidnie. Teraz będzie spokojny czas dla inwestorów poszukujących w Polsce gazu łupkowego – ocenia Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. energii i surowców naturalnych.

– Jestem zadowolony z przebiegu prac parlamentarnych nad nowelizacją ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze. Z zaangażowania  ogromnej większości posłów komisji, której przewodniczę.  Mieliśmy bardzo mało czasu, ale merytoryczne zainteresowanie posłów było bardzo duże – mówi portalowi BiznesAlert.pl poseł Andrzej Czerwiński.

Przewodniczący komisji, która miała tylko cztery tygodnie na pracę nad wyjątkowo trudnym projektem rządowym, stwierdza, że przede wszystkim trzeba było wybrać między dwoma scenariuszami. Jednym, który wzmacnia organ koncesyjny, czyli Ministerstwo Środowiska. Drugi – który wprowadza instytucję odrębną, czyli Narodowego Operatora Paliw Kopalnych – NOKE, prezentowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

– Każdy z tych scenariuszy miał swoje zalety, zwolennicy każdego z nich podkreślali je w dyskusjach. I muszę podkreślić – zwraca uwagę poseł, – że były to dyskusje profesjonalne, na bardzo wysokim poziomie. Ostatecznie, większość zdecydowała, że bardziej racjonalny jest scenariusz pierwszy – twierdzi Czerwiński. – Efektem naszej pracy jest niezła ustawa. Widać to po wynikach głosowania nad całością ustawy. Opozycyjny Klub Parlamentarny PiS też tylko wstrzymał się od głosu. Jest kilka rozwiązań, które może mogłyby być lepsze. Niektóre pewnie nie zadowolą wszystkich, ale generalnie całość ustawy z pewnością odpowiada zapotrzebowaniu.

– Firmy poszukiwawcze powinny być zadowolone np. z wprowadzenia jednej koncesji poszukiwawczo-wydobywczej, z uproszczenia wielu procedur, z postępowania kwalifikacyjnego przed przetargiem – mówi przewodniczący komisji ds. energetyki – przykładowo wymienia niektóre nowe  rozwiązania. I dodaje – Dla tej nowej branży łupkowej ważne są również obciążenia fiskalne. Uchwalona we miniony wtorek nowelizacja Prawa Geologicznego i Górniczego stwarza warunki prawne i administracyjne dla inwestorów. Jeśli chodzi o obciążenia fiskalne – jeśli gazu będzie bardzo dużo – Państwo też dostanie więcej, jeśli będzie go mniej – trzeba zmniejszyć obciążenia przedsiębiorców.

– W Sejmie już jest projekt ustawy o opodatkowaniu, która to będzie regulować. Ta ustawa też jest bardzo ważna dla nowej branży w Polsce – kończy poseł Czerwiński.