Rząd w Pradze może pomóc w ratowaniu czeskich kopalni

15 kwietnia 2016, 13:15 Alert
Kopalnia węgla brunatnego

(Polska Agencja Prasowa)

Prywatny właściciel jedynej wydobywającej w Czechach węgiel kamienny spółki OKD (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie) zadeklarował, że nie sprzeda jej bez wcześniejszego ustabilizowania przeprowadzonego wspólnie z rządem – poinformowały w piątek czeskie media.
OKD należy do zarejestrowanej w Londynie spółki New World Resources (NWR), która z kolei stanowi własność funduszy inwestycyjnych występujących wspólnie jako Ad Hoc Group (AHG).

Ze względu na zaciągnięte długi NWR znajduje się w stanie faktycznej niewypłacalności. Jej ubiegłoroczna strata wyniosła około 6 mld koron (955 mln złotych) w porównaniu z 567 mln koron (90 mln złotych) rok wcześniej. Zdaniem analityków poza spadkiem cen węgla winne są temu także koszty obsługi własnego ogromnego zadłużenia.

OKD przynosi straty mimo podjętych przedsięwzięć oszczędnościowych. Spółka ma 9 800 własnych pracowników, zatrudniając ponadto 2 700 osób z firm z nią kooperujących i 200 dalszych wynajętych od agencji pośrednictwa pracy. W obu tych ostatnich kategoriach chodzi w znacznej mierze o pracowników z Polski. Obecna sytuacja zagraża także tysiącom miejsc pracy w sektorach obsługujących górnictwo.

Z ofertą zakupienia OKD wystąpiła dysponująca mniejszościowym udziałem w NWR grupa Arca Capital słowackiego miliardera Pavola Krupy. Zadeklarował on w czwartek w publicznej Czeskiej Telewizji, że byłby w stanie utrzymać funkcjonowanie OKD przez pięć do siedmiu lat bez potrzeby „dojenia” państwa.

– Członkowie grupy AHG (inwestorzy), którzy posiadają większość praw głosowania w spółce NWR potwierdzają otrzymanie listu pana Krupy o jego zainteresowaniu kupnem spółki OKD, co doceniamy. Naszym priorytetem pozostaje jednak współpraca z rządem w dokończeniu planu stabilizacyjnego. Z panem Krupą możemy dyskutować po ustabilizowaniu sytuacji finansowej OKD – głosi list, jaki przesłał agencji CTK rzecznik AHG Roman Parzik.

O ewentualnej pomocy ze strony rządu rozmawiali we wtorek z przedstawicielami AHG minister finansów Andrej Babisz oraz minister handlu i przemysłu Jan Mladek. Po rozmowach ministrowie oświadczyli, że AHG przedstawi w ciągu kilku dni informacje, których domaga się rząd. Dopiero wtedy rząd rozstrzygnie o swym dalszym postępowaniu w sprawie OKD.

AHG wyraziła nadzieję, że wiążąca umowa z państwem zostanie zawarta do 30 kwietnia czyli zgodnie z jej planem niedopuszczenia do niewypłacalności OKD. Natomiast umowa niewiążąca miałaby zostać podpisana do 22 kwietnia.