Czy Energa zainwestuje w Elektrownię Ostrołęka?

29 grudnia 2015, 08:40 Alert

(CIRE.PL/Rzeczpospolita)

Elektrownia Ostrołęka

Między innymi na temat nowej strategii spółki oraz przyszłości inwestycji budowy nowego bloku energetycznego w Ostrołęce „Rzeczpospolita” rozmawiała z pełniącym obowiązki prezesa Energi Romanem Pionkowskim.

Szef Energi w rozmowie z „Rz” zapowiada między innymi, że w najbliższych dniach ma zostać powołany nowy zarząd spółki w pełnym składzie, który będzie podejmował decyzje w sprawie strategii spółki.

Przypominamy, że zgodnie z ogłoszonymi przez radę nadzorczą Energi postępowaniami kwalifikacyjnymi na prezesa oraz trzech wiceprezesów spółki 22 grudnia upłynął termin składnia ofert kandydatów, a do 30 grudnia mają trwać rozmowy z zakwalifikowanymi ich do dalszego etapu postępowania konkursowego. Dziennik zapytał Romana Pionkowskiego, czy ten bierze udział w konkursie, ale nie odpowiedział na to pytanie.

Rozmowa dotyczyła też między innymi planów Energii odnośnie inwestycji budowy nowego bloku w Ostrołęce. Prezes zwrócił uwagę, że gdańska grupa w przy 17 proc. udziale w dystrybucji energii elektrycznej i podobnym poziomie w sprzedaży dysponuje tylko 2 proc. udziałem w wytwarzaniu. Taka sytuacja w jego oceni mocno utrudnia stworzenie konkurencyjnej oferty, a to implikuje konieczność podjecie decyzji w sprawie własnych konkurencyjnych cenowo źródeł wytwarzania. Według rozmówcy „Rz” konkurencyjność mogą zapewnić tylko niskoemisyjne źródła wytwarzania, ale jak zastrzega, ich rentowność nie może opierać się regulowanych systemach wsparcia.

Odnosząc się bezpośrednio do kwestii budowy nowego bloku w Ostrołęce p.o. prezesa Energi podkreślił między innymi, że rozważane są różne scenariusze, ale żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły i grupa nie pracuje obecnie nad finansowaniem tej inwestycji. Ze słów prezesa wynika również, że rozmowy z Eneą w sprawie inwestycji w Ostrołęce miały tylko wstępny charakter i nie doprowadziły do żadnych ustaleń.
Jednocześnie rozmówca dziennika podkreśla, że nowe bloki węglowe są znacznie mniej emisyjne niż większość tych, które obecnie funkcjonują w Polsce. Jak zaznaczył, wymiana istniejących bloków węglowych na nowoczesne, to najprostszy sposób na obniżenie emisji CO2 w polskiej energetyce o ok. 30 proc.

Wobec pojawiających się od jakiegoś czasu opinii, że w Ostrołęce powinny zostać zbudowane blok lub bloki o mniejszej mocy, prezes zwrócił uwagę, że pozwolenie na budowę dotyczy jednego bloku o mocy 1000 MW. Jednocześnie podkreślił, że w przypadku jednostki zlokalizowanej daleko od źródeł paliwa kluczowa jest sprawność, a ta rośnie wraz z wielkością bloku.

„Rzeczpospolita” poruszyła też w rozmowie z prezesem kwestię inwestycji budowy nowego stopnia na Wiśle. Roman Pionkowski ocenił, że to przedsięwzięcie przerasta możliwości Energi. Jak dodał, jest to inwestycja o dużym znaczeniu hydrologicznym, w której elektrownia wodna może być elementem składowym.