Czy nowe przepisy dotyczące szczelinowania wpłyną na sektor łupkowy w USA?

24 marca 2015, 13:21 Alert

(Oil & Gas/AP/Teresa Wójcik)

Odwiert na złożu gazu łupkowego w USA. Fot.: Wikipedia

Analityk Michael Cohen z nowojorskiej firmy konsultingowej Barclays Research ocenia, że niedawno przyjęte przepisy dotyczące wykonywania szczelinowania hydraulicznego na obszarach należących do władz federalnych i rezerwatów będą mieć bardzo ograniczony wpływ na wydobycie ropy i gazu w USA. Departament Spraw Wewnętrznych USA  właśnie wydał długo oczekiwane przepisy regulujące stosowanie szczelinowania w lądowych odwiertach poszukiwawczo-wydobywczych ropy i gazu ze złóż niekonwencjonalnych.

Nowe przepisy, które będą obowiązywać za 90 dni, zdaniem urzędników rządowej administracji poprawią bezpieczeństwo i zwiększą ochronę wód gruntowych. Głównie dzięki regulacji zwiększającej prawidłowe wykonanie odwiertu, usuwanie cieczy po szczelinowaniu oraz podaniu do wiadomości publicznej substancji chemicznych dodawanych do wody przy szczelinowaniu.  

Wydobycie ropy łupkowej z obszarów należących do władz federalnych i rezerwatów to mniej niż 10 proc. wydobycia tego surowca w Stanach Zjednoczonych wg. danych z 2013 r. – zauważa Cohen. Większość produkcji ropy i gazu na obszarach należących do władz federalnych realizowana jest na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Cohen ocenia, że istnienie przyjętej regulacji jest ważne, ponieważ powstał pewien wzorzec, ale jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta regulacja była stosowana na terenach należących stanów oraz do osób lub firm prywatnych. Ci właściciele mają wyłączne prawo decydowania, co się dzieje na ich posiadłościach. Zdaniem analityka – w stanach, które są głównymi producentami ropy i gazu ze złóż niekonwencjonalnych, w Teksasie i Dakocie Północnej, nowe regulacje będą okażą się z pewnością znacznie mniej rygorystyczne niż własne przepisy stanowe.

Odmiennego zdania jest Thomas Lorenzen ekspert i partner w kancelarii Dorsey & Whitney w Waszyngtonie, który twierdzi, że nowe przepisy mogą sprawić trudności dla przemysłu łupkowego. Uważa on, że powstanie zbyt duże zróżnicowanie prawne, „prawdziwa mozaika systemów regulacyjnych”, będą one inne dla obszarów będących własnością federalną i własnością plemion indiańskich, inne dla własności stanowej i prywatnej. „To będzie poważne utrudnienie dla firm wydobywczych, może też spowodować pośrednio wzrost ceny gazu i ropy”.