Wywiad Ukrainy zniszczył rosyjski kuter wart miliony dolarów

6 maja 2024, 15:00 Alert

Wywiad Ukrainy poinformował o zniszczeniu rosyjskiego kutra wykorzystywanego przez marynarkę i jednostki specjalne. Do ataku użyto drona. Zatopiona jednostka w przybliżeniu była warta trzy miliony dolarów.

Symbol GUR. Źródło: youtube/GUR

Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy (GUR) ministerstwa obrony Ukrainy poinformował o zniszczeniu rosyjskiego kutra patrolowego Mangusta. Operację przeprowadzono szóstego maja bieżącego roku, GUR użył morskiego drona Magura V5.

GRU poinformowało, że jednostki tego typu są wykorzystywane przez rosyjską marynarkę i siły specjalne w charakterze szybkich, wielozadaniowych kutrów do patrolowania akwenu, działań poszukiwawczo-ratowniczych i walki z dywersantami. Są produkowane od 2000 roku. Mangusta mierzy do 20 metrów długości i pięciu szerokości. Może osiągnąć prędkość 12 węzłów. Głównym uzbrojeniem jednostki jest wielokalibrowy karabin maszynowy kalibru 14,5 mm. W skład wyposażenia wchodzą również dwa montowane granatniki automatyczne, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe i ręczny granatnik DP-64.

Według GUR szacunkowa wartość zniszczonego kutra to około trzy miliony dolarów.

Główny Zarząd Wywiadu / Marcin Karwowski

RAPORT: W Rosji trwa dronopad. Co zwiastuje na rynku paliw?