Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreśla istotę noweli ustawy o obronności

6 maja 2024, 12:15 Alert

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt nowelizacji ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreśla, że nowela jest kluczowym elementem obronności kraju. – Jest odpowiedzią na rosnące wyzwania w obszarze bezpieczeństwa – mówi Jacek Siewiera.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

Drugiego maja 2024 roku Prezydent Andrzej Duda, we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), przedstawił projekt nowelizacji ustawy mającej na celu usprawnienie polskiego systemu obronnego. Zaproponowane zmiany obejmują m.in. reformę dowodzenia Siłami Zbrojnymi oraz stworzenie Dowództwa Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych. Projekt kładzie szczególny nacisk na wzmocnienie roli marszałków w strukturach obronnych kraju, eliminację niejasności kompetencyjnych i zwiększenie efektywności reakcji na zagrożenia zewnętrzne.

Inicjatywa ta, jak podkreślił szef BBN Jacek Siewiera podczas konferencji Defence24Days w Warszawie, jest odpowiedzią na rosnące wyzwania w obszarze bezpieczeństwa, wynikające zarówno z doświadczeń ostatnich dekad, jak i potrzeby zwiększenia gotowości kraju na wypadek konfliktów.

– Jak to możliwe, że w kraju, który ma doświadczenie katastrofy, gdzie straciliśmy prezydenta, druga osoba w państwie nie ma najważniejszych kompetencji dotyczących bezpieczeństwa – powiedział minister Jacek Siewiera.

Projekt nowelizacji ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest zgodny z wytycznymi Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Został opracowany na podstawie szczegółowej analizy działań militarnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainie oraz serii zaawansowanych ćwiczeń obronnych. Nowelizacja ma za zadanie nie tylko zwiększyć ciągłość i efektywność zarządzania państwem w trudnych czasach, ale także zapewnić demokratyczną kontrolę nad Siłami Zbrojnymi. W założeniu, zmiany mają wzmocnić bezpieczeństwo Polski oraz jej pozycję na arenie międzynarodowej.

Paulina Zaborowska / Jędrzej Stachura

Siemieniuk: Polska musi mieć priorytety zakupowe, aby rozsądnie inwestować w wojsko