Czy Tajwańczycy zdradzą Litwę dla niemieckich pieniędzy?

11 maja 2023, 09:45 Alert

Niemiecka gazeta Handelsblatt dowiedziała się z kręgów rządowych w Berlinie o ewentualnej inwestycji tajwańskiego koncernu Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) razem z Boschem, NXP oraz niemieckim Infineon w Dreźnie. – TSMC mógłby podobno zainwestować w nowy zakład w Saksonii około dziesięciu miliardów euro – podaje Handelsblatt. Firma jest jednym z największych producentów chipów na świecie oraz najważniejszym dostawcą amerykańskiego Apple.

Źródło: freepik
Źródło: freepik


Niemiecki rząd od lat stara się wysokimi dopłatami o inwestorów produkujących chipy. Dopłaty mogą w Niemczech sięgać nawet więcej niż połowę kwoty inwestycyjnej. Niemcy pertraktują także z Intelem, który zażądał 10 miliardów dopłat za inwestycje rzędu 17 miliardów w Magdeburgu. Ale ściągnięcie TSMC do Niemiec byłoby najważniejszą inwestycją w tym zakresie. Pierwotnie Tajwańczycy mieli plany względem Litwy, która w pozwoliła Tajwanowi otworzyć de-facto ambasadę w 2021 roku, co rozgniewało Chiny i doprowadziło do nie korzyści ekonomiczne z perspektywy Litwy. – Chiny ograniczyły handel i naciskał na międzynarodowe przedsiębiorstwa, aby zerwały więzi z 2,8-milionowym krajem – podaje Reuters.

Politico podawał w styczniu 2022 roku, że Tajwan będzie intensywnie współpracował właśnie z Litwą w dziedzinie rozwoju mikrochipów. Na tym etapie Tajwan jednak nie mówił o budowie fabryki, ale o współpracy w wymiarze mikrochipów. Duże kraje Unii Europejskiej poczuły się jednak zagrożone współpracą tajwańsko-litewska. – Urzędnik Komisji Europejskiej podał również w wątpliwość finansowe i logistyczne możliwości Litwy do prowadzenia takich zakładów, podkreślając konieczność posiadania taniej energii elektrycznej i obfitych dostaw wody – podaje Politico.

Bosch i Infineon mają swoje zakłady w Dreźnie, gdzie produkują głównie na potrzeby niemieckiej produkcji samochodowej. Ewentualna inwestycja TSMC w tym miejscu oznaczałaby, że Tajwańczycy zyskają bezpośredni rynek zbytu dla swoich produktów w Niemczech.

Reuters / Handelsblatt / Politico / Aleksandra Fedorska

Perzyński/Stachura: USA obawiają się rykoszetu z Chin w wojnie technologicznej