Czy Ukraińcy zbudują gazociąg do Polski za niemieckie pieniądze?

5 listopada 2015, 07:15 Alert

(Interfax Ukraine/Patrycja Rapacka/Wojciech Jakóbik)

Połączenie Hermanowice-Strachocina. Grafika: Gaz-System.

Ukraińskie media informują, że w 2016 roku udzielą pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości 136 milionów euro w postaci kredytów i grantów. Środki finansowe mają być przeznaczone na realizację 20 projektów energetycznych.

Stosowne umowy zostały sygnowane  w środę 4 listopada 2015 roku przez przedstawicieli Ukraińskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu oraz przedstawicieli niemieckiego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Stopa procentowa kredytu będzie indywidualna dla każdego projektu, jednakże będzie siedem lub osiem razy niższa od komercyjnych.

Środki finansowe będą przeznaczone zarówno dla obecnych jak i przyszłych projektów na rzecz niezależności energetycznej kraju. Mniejszą zależność od gazu z Rosji daje import z Europy za pomocą rewersów. Andriej Kobolew, prezes spółki Naftogaz Ukrainy, powiedział we wtorek 3 listopada 2015 roku, że prywatne firmy planują w listopadzie 205 roku zakupić około 240-300 milionów m3 gazu ziemnego z Europy.

– O ile dobrze pamiętam, według prognozy na listopad 2015 roku, Naftogaz będzie importował 240-300 milionów m3, co jest dużą objętością – powiedział przedstawiciel ukraińskiej spółki. Według Kobolewa wskazany poziom będzie wystarczający dla sektora prywatnego Ukrainy.

Środki z Niemiec mogłyby posłużyć na przykład do budowy ukraińskiego odcinka nowego gazociągu do Polski. 17 grudnia 2014 roku Uktransgaz oraz Gaz-System SA, podpisały umowę w sprawie współpracy dotyczącej przygotowania studium wykonywalności projektu konsolidacji polskiego oraz ukraińskiego systemu gazowego. Dokument przewidywał nie tylko integrację systemów gazowych obu państw w celu zwiększenia wielkości importowanego gazu na Ukrainę z Europy przez Polskę ale także zabezpieczenia dostaw europejskiego surowca dla ukraińskich magazynów oraz jego dalszych dostaw dla konsumentów w Unii Europejskiej.

W kwietniu 2015 roku Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej.

Ukraińcy starają się o podobne środki dla swojego odcinka połączenia w Unii, bo chcą przyłączyć swoje gazociągi do Korytarza. Dotąd jednak nie pozyskali ich. Dlatego budowa połączenia po stronie ukraińskiej stoi.

Pomimo zabiegów o budowę nowego gazociągu Polska-Ukraina, Kijów nie zdecydował się na wznowienie importu przez istniejący już rewers na granicy polskiej. Budzi to niepokój o rentowność nowego połączenia.

 

Więcej o polsko-ukraińskim połączeniu gazowym w analizie BiznesAlert.pl

Więcej informacji:

Ukraina przygotowuje most energetyczny do Europy

Chiny pomogą Ukrainie uniezależnić się od rosyjskiego gazu

Brytyjskie pieniądze i technologia z USA wypchną Rosję z ukraińskiego projektu atomowego