Ukraina przygotowuje most energetyczny do Europy

6 lipca 2015, 08:48 Alert

(MSZ)

Elektrownia jądrowa Chmielnicki. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Chmielnicki. Fot. Wikimedia Commons

Gabinet Ministrów Ukrainy uchwalił rozporządzenie w sprawie rozpoczęcia realizacji projektu pilotażowego pt. „Eneregetyczny most Ukraina – UE”, zakładającego możliwość eksportu wytwarzanej przez Chmielnicką Elektrownie Atomową energii elektrycznej do Unii Europejskiej.

Zgodnie z w/w projektem, eksport energii elektrycznej możliwy będzie po odłączeniu jednego z bloków energetycznych elektrowni atomowej od ukraińskiego systemu energetycznego. Zakłada się, iż uzyskane z tytułu eksportu energii elektrycznej środki finansowe przeznaczone zostaną na budowę 3 i 4 bloków energetycznych elektrowni.

Wartość projektu budowy bloków energetyczny nr 3 i nr 4 Chmielnickiej Elektrowni Atomowej wynosi 40 mld UAH, z czego 80% kwoty pozyskanych miało zostać poprzez uzyskanie kredytu od Federacji Rosyjskiej. Budowa w/w bloków energetycznych wstrzymana została w roku 1990 po ogłoszeniu przez Radę Najwyższą Ukrainy moratorium na budowę nowych elektrowni atomowych. Na dzień dzisiejszy budowa bloków nr 3 zrealizowana została w 75%, a bloku nr 4 – w 28%.

Więcej na ten temat w komentarzu ukraińskiego ministerstwa energetyki dla BiznesAlert.pl