CiepłownictwoEnergetykaŚrodowisko

PAS: Śląsk z pozycji lidera w Czystym Powietrzu spadł na siódme miejsce. Podium zajęło Mazowsze

Dym z komina,. fot. Pixabay

Dym z komina,. fot. Pixabay

Polski Alarm Smogowy (PAS) opublikował ranking gmin w Czystym Powietrzu za 2024 roku. Autorzy wskazują, że województwo śląskie w ciągu trzech lat spadło z pierwszego miejsca na siódme. Mazowsze wspięło się w zeszłym roku na szczyt. Zdaniem rzecznika organizacji wstrzymanie programu nie pozwoliło na złożenie około stu tysięcy wniosków.

Polski Alarm Smogowy przedstawił ranking gmin w Programie Czyste Powietrze, obejmujący cały ubiegły rok. Organizacja zauważa, że liczba składanych wniosków świadczy m.in. o tempie likwidacji „kopciuchów” (kotłów na węgiel i drewno, które nie spełniają norm) w poszczególnych gminach. W pierwszej setce 29 pochodzi z Mazowsza. Tuż za nimi są gminy z kujawsko-pomorskiego (21) i pomorskiego (12).

Ekologiczne podium

Na pierwszym miejscu stanęła gmina Lutocin z 225 złożonymi wnioskami. Tuż za nim na drugiej pozycji pojawił się Zawidz z 280 i na trzecim Potworów z 190. Miejsce w rankingu nie oznacza największej liczby złożonych wniosków, a liczbę wniosków na 1000 budynków jednorodzinnych. Wszystkie trzy gminy mieszczą się na Mazowszu.

30 najefektywniejszych gmin w ramach Czystego Powietrza. Źródło: Polski Alarm Smogowy

Spadek Śląska, wzrost Mazowsza

PAS zauważa, że w stosunku do 2022 i 2023 roku „ciekawie wygląda” województwo śląskie. W 2022 roku w pierwszej setce znajdowało się 25 gmin z tego regionu. Rok później było to sześć gmin, a w 2024 roku cztery.

Tym samym województwo śląskie w porównaniu do innych województw spadło z pierwszego miejsca aż na siódmą pozycję – zauważa PAS.

Odwrotną sytuację zaobserwowano na Mazowszu. W 2022 roku w rankingu znalazły się dwie gminy, rok później 18, a w 2024 roku, wspomniane 29, co pozwoliło województwu zająć pierwsze miejsce.

Według organizacji spadek dynamiki na Śląsku można przypisać wyczerpaniu się kopciuchów w gospodarstwach domowych, w których wymiana była łatwiejsza. Zdaniem PAS ten przykład wskazuje, że w ciągu trwania Czystego Powietrza gminy coraz częściej będą miały do czynienia z mieszkańcami wymagającymi większego wsparcia w zakresie poprawy termomodernizacji i ciepłownictwa.

– Stąd konieczność zaangażowania się gmin w system operatorów Programu Czyste Powietrze, jaki zamierza wdrożyć NFOŚiGW – konkludują autorzy raportu.

Ranking gmin śląskich w Czystym Powietrzu w 2024 roku. Źródło: Polski Alarm Smogowy

Zawieszenie Czystego Powietrza kosztowało 100 tysięcy niezłożonych wniosków

Zawieszenie Programu Czyste Powietrze na jedną trzecią roku to około sto tysięcy niezłożonych wniosków o wymianę starego kotła – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS – Takie działania oddalają nas od czystego powietrza. Bardzo wiele zależy od tego jak NFOŚiGW podejdzie do naboru wniosków po odwieszeniu programu na początku kwietnia. Mamy duże zaległości, więc sposób w jaki prowadzony będzie nabór będzie weryfikacją i sprawdzianem obietnic Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – dodaje.

Program działa od sześciu lat, w tym czasie najwięcej wniosków złożono w Rybniku (7266), Częstochowie (4770) i Łodzi (3817).

Ranking dostępny jest na stronie Polskiego Alarmu Smogowego. Organizacja opracowała go na podstawie danych NFOŚiGW, które pozyskała w ramach dostępu do informacji publicznej.

Polski Alarm Smogowy / Marcin Karwowski

To nie Polska truje Niemców. Jest reakcja MKiŚ na zarzuty niemieckiej prasy


Powiązane artykuły

Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X