Dąborowski: Zintegrować rynki gazu w Europie Środkowej

2 września 2014, 09:38 Energetyka
Tomasz Dąborowski

Integracja rynków gazu ziemnego w Europie Środkowej to szansa na niższe ceny oraz wzrost bezpieczeństwa dostaw gazu – pisze „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w dzienniku, zintegrowany rynek gazu w Europie Środkowej oznacza większe możliwości wyboru sprzedawcy paliwa, wzrost bezpieczeństwa dostaw oraz niższe ceny.

Cytowany przez dziennik Tomasz Dąborowski z Ośrodka Studiów Wschodnich zwraca uwagę na dwie inicjatywy integracji na rynku gazu w naszym regionie. Pierwsza zakłada budowę tzw. regionu handlowego, w którego tworzenie zaangażowały się Austria Czechy i Słowacja. Druga to integracja gazowa państw Grupy Wyszehradzkiej, która oprócz zwiększenia konkurencji na rynku Europy Środkowej daje szanse na dywersyfikację źródeł dostaw.

Jednak jak podkreśla Dąborowski, aby inicjatywa w ramach Grupy Wyszehradzkiej mogła dojść do skutku, wcześniej trzeba się uporać się z różnym poziomem rozwoju poszczególnych rynków i odmiennymi regulacjami, które na nich funkcjonują. Zwraca on również uwagę, że część państw obawia się zmniejszenia wpływów z tranzytu rosyjskiego surowca, a dodatkowo wśród potencjalnych uczestników inicjatywy pojawiają się też chęć utrzymania kontroli nad ceną gazu.

Zwolennikiem integracji rynku gazu w Europie Środkowej jest prezes TGE Ireneusz Łazor, który podkreśla w „Rz”, że powinna temu towarzyszyć rozbudowa infrastruktury gazowej. W jego ocenie należy budować kompetencje regionalnej giełdy gazu, która zagwarantuje pełną transparentność informacji rynkowych. Według niego zintegrowany rynek powstanie za pięć – sześć lat.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL