Dąbrowski: Polska może zyskać na zwlekaniu z niektórymi decyzjami

27 lutego 2019, 12:00 Energetyka
atom pixabay
Elektrownia jądrowa. Fot. Pixabay

– Z PEP2040 wynika widoczna redukcja paliw kopalnych, wprowadzenie nowych technologii, jak atom czy morskie farmy wiatrowe. Te dwa obszary przybliżą Polskę do trednów, o których jest mowa na arenie unijnej. Odkładanie decyzji o kolejne lata może przynieść Polsce wymierne korzyści – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii konferencji „Forum Zmieniamy Polski Przemysł”.

Dąbrowski powiedział, że czeka nas sporo dyskusji o kierunkach polityki energetycznej w Polsce i Unii Europejskiej, która przedstawiła długoterminową strategię „Czystej Planety”: – W tym dokumencie będą musiały się znaleźć państwa członkowskie – niektóre na nich skorzystają, inne na nich stracą. Albo przyjmiemy odpowiednią taktykę kształtowania dyskusji, albo będziemy tego żałować. Dyskusje te będą dotyczyć wieloletnich ram finansowych – powiedział wiceminister energii.

Z punktu widzenia Polski kluczowy jest ostateczny kształt polityki energetycznej: – Z PEP2040 wynika widoczna redukcja paliw kopalnych, wprowadzenie nowych technologii, jak atom czy morskie farmy wiatrowe. Te dwa obszary przybliżą Polskę do trednów, o których jest mowa na arenie unijnej. Odkładanie decyzji o kolejne lata może przynieść Polsce wymierne korzyści – powiedział.

Według Dąbrowskiego w całym procesie transformacji najważniejsze jest właściwe ukierunkowanie strumieni finansowych, by zyskać na konkurencyjności: – Dotychczasowa polityka UE była zorientowana na wzmacnianie i tak już silnych gospodarek. Z procesu transformacji energetycznej chcemy wyjść jako zwycięzcy – powiedział.