Dania rozpoczęła prace budowlane przy Baltic Pipe

24 stycznia 2020, 10:30 Alert

W Danii rozpoczęła się budowa tłoczni gazu, która będzie elementem lądowej infrastruktury gazociągu Baltic Pipe, będącego częścią korytarza z Norwegii do Polski.

Trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System
Trasa Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Dania rusza z budową

Na początku roku w Danii rozpoczęły się prace budowlane lądowego odcinka gazociągu Baltic Pipe. Ma on przebiegać przez terytorium Danii, od Morza Północnego do Morza Bałtyckiego. Jego długość na terenie Danii to 210 km. Prace zostały rozpoczęte w miejscowości Everdrup, gdzie ma znajdować się tłocznia gazu. Budowa gazociągu na wyspie Zelandia wiąże się jednak z przejściem gazociągu przez posesje rolników i hodowców owiec, których część musi zmienić miejsce zamieszkania.

– Nie ma lokalizacji, która byłyby idealna. Wytyczona przez nas trasa budzi najmniejsze wątpliwości. Niestety część mieszkańców musiała opuścić swoje domy – powiedziała Søren Juul Larsen, kierownik projektu Baltic Pipe w Energinet (duński operator sieci przesyłowej).

Mościcka-Dendys: Droga odejścia od węgla prowadzi przez Baltic Pipe

Baltic Pipe

Celem projektu Baltic Pipe jest stworzenie nowego korytarza dostaw na europejskim rynku gazu. Nowy gazociąg połączy norweską sieć gazową na Morzu Północnym, z duńską i polską siecią przesyłową gazu. Trasa gazociągu na Morzu Bałtyckim, rekomendowana w ubiegłym roku, liczy ok. 275 km, przebiega przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną (na odcinku ok. 80 km).

Na Baltic Pipe składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Od października 2022 roku gazociąg Baltic Pipe będzie mógł przesyłać rocznie do 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Koszty gazociągu Baltic Pipe wynoszą ok. 16 mld duńskich koron (czyli ok. 1,6-2,2 mld euro).

tv2east.dk/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Czy Baltic Pipe się opłaci? (ANALIZA)