Grecka firma Corinth Pipeworks wygrała kontrakt na dostawy rur od duńskiego operatora sieci przesyłowej, Energinet, obejmujący dostawę rur do budowy 114 km morskiego odcinka Baltic Pipe.
Grecy dostarczą rury
Gazociąg, na potrzeby którego rury dostarczy Corinth Pipeworks, stanowi duńską część morską gazociągu Baltic Pipe. Oferta dostawcy Corinth Pipework została wybrana jako najkorzystniejsza pod względem ceny, jakości produkcji, dostawy i warunków umowy. Do wyprodukowania rur potrzebnych na wykonanie odcinka o długości 114 km potrzebne będzie 43 tys. ton stali.
Ilias Bekiros, dyrektor generalny Corinth Pipework, wyraził zadowolenie, że jego firma została wybrana jako dostawca dużego pakietu rur do europejskiego projektu, będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI) ze strony Komisji Europejskiej. – Wygrany przetarg jest potwierdzeniem wiodącej pozycji naszej firmy na globalnym rynku zaopatrzenia w rury na potrzeby budowy gazociągów i świadczy o zaufaniu, którym Energinet obdarzył nas w zakresie spełnienia wszystkich trudnych wymagań związanych z morską częścią projektu Baltic Pipe – powiedział Bekiros.
Produkcja i powlekanie rur odbędzie się w zakładach Corinth Pipeworks w Grecji. Dostawy są planowane na okres od końca 2019 roku do 2021 roku. Wtedy właśnie ma rozpocząć się proces układania rur po dnie morza na duńskich wodach.
Jakóbik: Amerykańskie serca będą pompować gaz Bramy Północnej w krwioobieg regionu
Baltic Pipe
Celem projektu Baltic Pipe jest stworzenie nowego korytarza dostaw na europejskim rynku gazu. Nowy gazociąg połączy norweską sieć gazową na Morzu Północnym z duńską i polską siecią przesyłową gazu. Rekomendowana w ub. roku trasa gazociągu na Morzu Bałtyckim liczy ok. 275 km, przebiega przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną (na odcinku ok. 80 km).
Na Baltic Pipe składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego. Od października 2022 roku gazociąg Baltic Pipe będzie mógł przesyłać rocznie do 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Bartłomiej Sawicki/Corinth Pipeworks