Dania odda do użytku największą elektrownię morską

16 sierpnia 2019, 09:00 Alert

Według informacji portali branżowych Fryderyk, książę koronny Danii, 22 sierpnia ma dokonać uroczystego otwarcia największej morskiej elektrowni wiatrowej w tym kraju.

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Farma wiatrowa o nazwie Horns Rev 3 składa się z 49 turbin, które dostarczyła firma Vestas, jeden z największych producentów turbin na świecie. W Danii zainstalowano turbiny typu V164-8.3 MW. – Otwarcie Horns ReV 3 jest dowodem na nasze zaangażowania w pracę na rzecz życia bez paliw kopalnych. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że Jego Królewska Mość Książę Koronny przyjedzie i dokona inauguracji farmy wiatrowej – powiedział Magnus Hall, prezes Vattenfalla.

Horns Rev 3 będzie pierwszą farmą wiatrową na wodach duńskich, która będzie wyposażona w turbiny o mocy 8 MW. Centrum operacyjne oraz baza turbin farmy będą zlokalizowane w porcie Hvide Sande. Do obsługi zatrudnionych zostanie około 25-30 pełnoetatowych pracowników. Łączna moc instalacji wynosi 406,7 MW. Pełną moc elektrownia ma uzyskać w 2020 roku. Przedsięwzięcie zapewni energię elektryczną dla 400 tysięcy gospodarstw domowych.

Offshorewind.biz/Patrycja Rapacka

Sawicki: Rozwiązania dla offshore z ziemi duńskiej do Polski? Tylko częściowo