AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.OZE

Dania i Polska razem chronią infrastrukturę krytyczną po sabotażu Nord Stream 1 i 2

Baltic Pipe. Odcinek Polska-Dania. Fot. Baltic-Pipe.pl

Baltic Pipe. Odcinek Polska-Dania. Fot. Baltic-Pipe.pl

Polska i Dania kontynuują współpracę przy wzmacnianiu bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Przedstawiciele obu krajów podkreślają, że ochrona gazociągu Baltic Pipe, który rozpoczął pracę kilka miesięcy temu, jest podstawą w obliczu incydentów na Nord Stream 1 i 2.

Polacy i Duńczycy będą dalej współpracować przy ochronie infrastruktury krytycznej, szczególnie tej na Morzu Bałtyckim. Przedstawiciele obu krajów podkreślają istotę bezpieczeństwa energetycznego podczas konferencji GAZTERM w Międzyzdrojach. Ma to związek z wydarzeniami, które obserwujemy od kilku miesięcy w Europie, czyli m.in. wybuchami na Nord Stream 1 i 2.

– Ostatni rok to czas, w którym cała Europa zdała sobie sprawę, że bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej jest podstawą i musimy w nie inwestować. Szczególnie po otwarciu Baltic Pipe, która świętowaliśmy w ubiegłym roku, a chwilę później byliśmy świadkami wybuchów na Nord Stream 1 i 2 – powiedział Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce. Do uszkodzenia łącznie trzech nitek gazociągów doszło pod koniec września 2022 roku. Później szwedzkie i duńskie służby potwierdziły, że był to wynik podłożenia materiałów wybuchowych.

W styczniu Unia Europejska i NATO uzgodniły powołanie wspólnej grupy zadaniowej, której celem jest podnoszenie odporności i ochrona infrastruktury krytycznej. Jej głównym zadaniem jest identyfikacja kluczowych zagrożeń dla infrastruktury krytycznej i ich strategicznych słabości. Owocem prac mają być działania łagodzące i zaradcze, obejmujące transport, energię, technologię cyfrową i przestrzeń kosmiczną.

Warto dodać, że Polska i Dania chcą budować morskie farmy wiatrowe. Polska Grupa Energetyczna i Ørsted realizują projekt Baltica, który obejmuje dwa etapy: Baltica 2 i Baltica 3. Jako pierwszy uruchomiony ma być Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW – według harmonogramu nastąpi to w 2026 roku. Z kolei MFW Baltica 2, instalacja o mocy do 1498 MW, ma być oddana do użytku w 2027 roku.

Jędrzej Stachura

Marszałkowski: Polska odwraca się plecami do Bałtyku, chociaż bierze z niego coraz więcej


Powiązane artykuły

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Polska uzupełnia braki amunicyjne. Ponad dwa miliardy na kaliber 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę na dofinansowanie produkcji amunicji kalibru 155 milimetrów, używanej przez natowską artylerię. Cztery spółki należące do...

Udostępnij:

Facebook X X X