AlertBezpieczeństwoCiepłownictwoEnergetyka

Dziwne incydenty przy zbyciu fabryki zabranej Rosjanom przez sankcje

Wełna mineralna. Fot. Freepik.

Wełna mineralna. Fot. Freepik.

Boerner, zarządca przymusowy firmy powiązanej wcześniej z rosyjskim Technonicol, odniósł się w rozmowie z Wirtualnym Nowym Przemysłem do planu zbycia aktywów. Poinformował, że duński Rockwool nie uczestnicy w procesie sprzedaży. Jeżeli informacje o powiązaniach tej firmy z Rosją znalazłyby potwierdzenie, mogłoby to uniemożliwić Duńczykom dołączenie do procesu.

Boerner Insulation, producent wełny mineralnej stosowanej między innymi w ociepleniach, obecnie objęty jest zarządem przymusowym. Jest to spowodowane obłożeniem sankcjami przez Polskę rosyjskiego Technonicol.  Ministerstwo rozwoju i technologii wyjaśnia, że taki środek może zostać wprowadzony gdy chodzi o ochronę interesu ekonomicznego państwa. Zarząd przymusowy wprowadza się gdy jest niezbędny do zapewnienia działania podmiotu z racji na konieczność utrzymania miejsc pracy, świadczenia usług społeczeństwu lub świadczenia innych zadań o charakterze publicznym.

WNP poruszył w wywiadzie z przedstawicielem zarządcy przymusowego Boerner, Pawłem Piotrowskim, kwestię zbycia fabryki. Rockwool, duńska firma zajmująca się również ociepleniami, 27 grudnia poinformowała o nabyciu fabryki Boernera w Wykrotach i oczekuje na akceptację polskiego rządu. Piotrowski w rozmowie z portalem poinformował, że Rockwool nie uczestniczy w otwartym procesie sprzedaży aktywów Boernera.

– W naszej ocenie Rockwool najwyraźniej w jakiś dziwny sposób próbuje ominąć zapisy polskiego prawa i nabyć ten zakład bezpośrednio, jak podejrzewamy, od Rosjan objętych sankcjami – powiedział w wywiadzie.

Portal zauważył, że według Ukrainy Rockwool ma kontakty z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym, a na terenie kraju obłożonego sankcjami działają fabryki, w których zatrudnionych jest 1200 osób. Zarządca wyjaśnił, że duńska firma może mieć problem, z dopuszczeniem do procesu nabycia akcji, w przypadku potwierdzenia powiązań z Rosją. Zaznaczył, że wszyscy uczestnicy są weryfikowani, aby upewnić się, że nie finansują (nawet pośrednio) w żaden sposób rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Rozmówca WNP zaznaczył również, że w spółkach objętych zarządem przymusowym dzieją się dziwne rzeczy, których celem jest zniechęcenie inwestorów i sabotowania procesu sprzedaży. – W listopadzie mieliśmy do czynienia z próbą sparaliżowania firmy: 14 specjalistów z kierownictwa fabryki, administracji i utrzymania ruchu w tym samym dniu złożyło wypowiedzenia – powiedział w wywiadzie.

Rosja została obłożona sankcjami gospodarczymi z powodu agresji na Ukrainę. Inwazja rozpoczęła się w lutym 2022 roku i spotkała się ze zdecydowanym potępieniem ze strony Zachodu.

WNP / Ministerstwo rozwoju i technologii / Marcin Karwowski

Polska uwolniła wielkiego termomodernizatora z wpływów Rosji, a teraz go sprzeda


Powiązane artykuły

Amerykańska baza w Syrii pod ostrzałem moździerzowym

Nieznana grupa ostrzelała amerykańską bazę leżącą w syryjskim regionie Kasruk. Dzień wcześniej pojawiły się doniesienia, że Iran wesprze antyamerykańskie bojówki...

Energa realizuje strategię Orlenu i planuje nowe bloki gazowe

Spółka w przyszłym roku ma zamiaru uruchomić dwa bloki gazowe, jeden w Grudziądzu, drugi w Ostrołęce. W planach ma jednak...
Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

E-auta nie są dobre dla klimatu, ale Szwajcarzy chcieli to ukryć

Szwajcarski Federalny Urząd ds. Środowiska wstrzymał prezentację badania dotyczącego bilansu ekologicznego samochodów elektrycznych. Wyniki sugerowały, że elektromobilność nie zawsze jest...

Udostępnij:

Facebook X X X