Ekolodzy nie chcą nowego ropociągu w Illinois

16 listopada 2020, 07:15 Alert

Organizacje ekologiczne protestują przeciwko decyzji władz stanu Illinois, by zezwolić na rozbudowę ropociągu Dakota Access (DAPL).

DAPL
Ropociąg DAPL. Fot. Tony Webster

Komisja Handlu stanu Illinois w zeszłym miesiącu głosowała za zatwierdzeniem wniosku o podwojenie przepustowości rurociągu naftowego ET.N firmy Energy Transfer LP. Prawny sprzeciw organizacji ekologicznych opóźnił głosowanie o około rok. Save Our Illinois Land i Sierra Club, które prowadziły walkę o zablokowanie projektu, złożyły w tej sprawie wniosek o przesłuchanie w Komisji Handlu stanu Illinois; jest to pierwszy krok przed odwołaniem się do stanowego sądu okręgowego.

Organizacje argumentowały, że rozbudowa DAPL, największego rurociągu wychodzącego z basenu łupkowego Bakken w Północnej Dakocie, stanowi zagrożenie dla środowiska, a załamanie rynku ropy zmniejszyło potrzebę realizacji projektu. Odpowiedzialna za projekt firma Energy Transfer z siedzibą w Dallas odpowiedziała, że spowolnienie będzie tymczasowe, a projekt uzyskał zgodę kilku innych amerykańskich stanów.

Reuters/Michał Perzyński

Perzyński: Biznes kontra klimat w Teck Frontier, czyli Trudeau ma problem