DB Cargo Polska i PKP Energetyka będą współpracować na rzecz zielonej kolei

15 lutego 2021, 12:30 Alert
PKP Energetyka
Źródło: PKP Energetyka

DB Cargo Polska i PKP Energetyka podpisały list intencyjny wyrażający wolę współpracy na rzecz Programu Zielona Kolej, którego celem jest wypracowanie zasad zasilania przewozów kolejowych energią trakcyjną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii (OZE) w ciągu trzech lat – czytamy w komunikacie.

Współpraca i zielona kolej

PKP Energetyka podała, że zgodnie z podpisanym przez spółki listem intencyjnym partnerzy podejmują się wypracowania modelu zakupu energii z OZE na cele zasilania przewozów realizowanych przez DB Cargo Polska. Dzięki tej współpracy już od stycznia 2022 roku połowa energii trakcyjnej dostarczanej do przewoźnika przez PKP Energetyka będzie przyjazna dla środowiska, a docelowo, od stycznia 2023 roku będzie to 100 procent wolumenu.

Tym samym DB Cargo Polska stanie się Zielonym Przewoźnikiem zasilającym swój elektryczny tabor w całości energią z OZE. Obie Spółki przykładają dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. W ramach podpisanego listu intencyjnego strony zobowiązują się do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz informacji, w celu wypracowania najbardziej korzystnych rozwiązań wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z OZE, do realizacji przewozów kolejowych.

– Chcemy, aby kolej przyciągała jak najwięcej potoków towarów i pasażerów, dlatego Zielona Kolej to jeden z filarów naszej strategii do 2030 roku. Bardzo się cieszymy, że nasza oferta wpisuje się w tworzenie zielonego łańcucha dostaw DB Cargo Polska. Podpisany list intencyjny pokazuje, że partnerska współpraca w ramach naszego sektora może stworzyć usługi przewozowe jeszcze bardziej przyjazne środowisku – mówi Wojciech Orzech, prezes zarządu PKP Energetyka.

PKP Energetyka/Jędrzej Stachura

PKP Intercity kupi energię od PKP Energetyka