Decyzja o wyborze partnera do budowy atomu zapadnie w ciągu 10-12 miesięcy

4 marca 2020, 16:45 Alert

– Spodziewamy się, że te decyzje będą podejmowane w najbliższych 10-12 miesiącach – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski – donosi Polska Agencja Prasowa.

Piotr Naimski - Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Piotr Naimski - Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej

Wybór partnera w 2021 roku

Chodzi o wybór partnera do realizacji projektu i dostawcy technologii do budowy polskiej elektrowni jądrowej.

To druga deklaracja ministra Naimskiego związana z budową polskiej elektrowni jądrowej w ostatnich tygodniach.

26 lutego w Waszyngtonie odbyło się spotkanie pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z administracją USA. Wśród tematów pojawiła się kwestia współpracy jądrowej. – Będziemy mieli od sześciu do dziewięciu gigawatów w sektorze nuklearnym w latach 2040 i 2045, ta decyzja jest za nami. Partnera do tego programu będziemy formalnie zapraszali i wybierali wkrótce – zapewnił Naimski. Zdradził też, że Polska jest „coraz bliżej rozwiązań praktycznych” na rzecz budowy polskiej elektrowni jądrowej.

Elektrownia jądrowa w PEP

Zgodnie z założeniami zawartymi w projekcie strategii energetycznej do 2040 roku, przewiduje się, że Polska uruchomi pierwszą elektrownię jądrową o mocy 1-1.5 GW w 2033 roku. Docelowo łączna moc energetyki jądrowej w 2043 roku ma wynieść 6-9 GW. Istotnym elementem atomowej układanki jest wybór technologii. Rzecznik rządu poinformował, że trwają negocjacje z Japonią, Francją i USA. Wybór technologii zgodnie ze słowami Piotra Naimskiego nastąpi na początku 2021 roku.

PAP/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Polskę może czekać nowy-stary spór z Gazpromem