Deeskalacja sporu grecko-tureckiego i szansa na EastMed

7 października 2020, 07:00 Alert
EastMed
EastMed. Fot. Edison

Grecja i USA podkreśliły konieczność pokojowego rozwiązania sporu granicznego z Turcją, który dotyczył złóż Morza Śródziemnego, z których kiedyś może popłynąć gaz do Europy.

Premier Grecji powiedział po rozmowach z NATO (do którego należą Grecja i Turcja), że przyjmuje z zadowoleniem krok Turcji na rzecz deeskalacji napięcia na Morzu Śródziemnym w postaci wycofania statku do badania dna morskiego z obszarów spornych w połowie września. Zastrzegł, że należy jeszcze ocenić, czy był to ruch na rzecz faktycznego obniżenia napięcia czy tylko zabieg taktyczny. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkał się ze swym odpowiednikiem Nikosem Dendiasem. Razem uznali, że spór należy rozwiązać w zgodzie z prawem międzynarodowym

Grecja rozwija dostawy LNG z USA i moce regazyfikacyjne pozwalające zaopatrywać region Europy Środkowej i Południowej w gaz spoza Rosji. Połączenie gazowe Bułgaria-Grecja ma być gotowe w 2023 roku. Firmy amerykańskie i europejskie szukają gazu w pobliżu Krety, a także między Cyprem i Izraelem. Komisja Europejska wspiera projekt gazociągu EastMed mającego zapewnić dostawy z tamtejszych złóż na rynek europejski przez Grecję. Spór z Turcją mógł utrudnić realizację tych planów, bo ta uznawała zwierzchność nad częścią złóż na wodach greckich i cypryjskich.

Al-Jazeera/Wojciech Jakóbik

Wójcik: Czy Turcja przejmie gazociąg EastMed?