USA mogą wskrzesić zamknięte elektrownie jądrowe, aby zwalczać szkodliwe emisje

7 czerwca 2024, 11:45 Alert

Jennifer Granholm, amerykańska sekretarz do spraw energii, powiedziała, że USA mogą ponownie otworzyć zamknięte elektrownie lub rozbudować istniejące, w celu dekarbonizacji gospodarki.

Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.

– Stany Zjednoczone mogą reaktywować niektóre z niedawno wycofanych z eksploatacji elektrowni jądrowych lub dodać reaktory do działających, by zaspokoić zapotrzebowanie na energię zeroemisyjną – powiedział Jennifer Granholm, sekretarz do spraw energii USA, cytowana przez Reuters.

Agencja zauważa, że w marcu Biuro Programu Pożyczkowego (ang. Loan Program Office, LPO) Departamentu Energii udzieliło pożyczki Holtec International, na ponowne otwarcie reaktora Palisades w stanie Michigan. Pożyczka opiewa na 1,52 miliarda dolarów. Elektrownia została zamknięta w 2022 roku i oczekuje na zgodę Komisji Dozoru Jądrowego (ang. Nuclear Regulatory Commission, NRC) w celu ponownego otwarcia.

Granholm powiedziała, że byłaby zaskoczona gdyby podobne rozmowy nie odbywały się z innymi operatorami zamkniętych elektrowni. Nie podała jednak nazwisk, ani nazw, twierdząc, że nie uczestniczy w rozmowach LPO.

Sekretarz zauważyła, że alternatywą jest zbudowanie reaktorów w istniejących już lokalizacjach. Zwróciła uwagę, że postawienie drugiego reaktora Vogtle była tańsza o 30 procent od pierwszego, ze względu na wyciągnięte wnioski.

Reuters / Marcin Karwowski

Baca-Pogorzelska: Niebezpieczna rozgrywka atomowa orków