– We wtorek rano projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, po blisko czterech latach prac rządowych, został w końcu skierowany do Sejmu – pisze Bartłomiej Derski w Obserwatorze Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.
– Kluczowe zmiany, które zostały zaproponowane już po przyjęciu ustawy przez rząd, to rezygnacja z notyfikacji systemu aukcji OZE i zielonych certyfikatów Komisji Europejskiej. To efekt opinii, jaką wydał w tej sprawie UOKiK I dostosowania się do niej Ministerstwa Gospodarki – pisze Derski. – Aby system aukcyjny mógł wejść w życie na podstawie tzw. wyłączeń generalnych (GBERy określają jakie podmioty mogą otrzymywać pomoc bez notyfikacji), konieczne było ograniczenie preferencji dla najmniejszych instalacji OZE. Zamiast dotychczasowego limitu 1 MW, skorzystają z nich tylko instalacje do 500 kW (taki limit przewidują unijne regulacje). Preferencje dotyczą m.in. obowiązku zakupu energii przez sprzedawcę zobowiązanego.
– Ministerstwo zaproponowało również, aby aukcje OZE organizowane były jedynie do 2021 roku – dodaje. Jego zdaniem ustawa może trafić pod obrady Sejmu na posiedzeniu 22-25 lipca lub dopiero w sierpniu.
Źródło: WysokieNapiecie.pl