Lewicowy ruch DiEM2025 krytykuje Europejski Zielony Ład

17 lutego 2020, 14:30 Środowisko

Założyciele ruchu DiEM25 (ang. Democracy in Europe Movement 2025, Ruch Demokraji w Europie 2025) Janis Varoufakis i David Adler skrytykowali projekt Europejskiego Zielonego Ładu na łamach brytyjskiego dziennika The Guardian. Według liderów tego ruchu sumy przeznaczone na transformację energetyczną są niewystarczające i źle ukierunkowane.

Budynek Komisji Europejskiej fot. BiznesAlert.pl
Budynek Komisji Europejskiej fot. BiznesAlert.pl

Krytyka Europejskiego Zielonego Ładu

– Europa stoi w obliczu kryzysu klimatycznego. W ubiegłym miesiącu Ursula von der Leyen zaprezentowała Europejski Zielony Ład, zakładający istotną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jednak wbrew zapewnieniom przewodniczącej Komisji Europejskiej, że ​​nowy program uruchomi „zieloną falę inwestycji”, Europejski Zielony Ład składa się głównie z przetasowania pieniędzy z istniejących funduszy unijnych i przegranych obietnic zmobilizowania kapitału sektora prywatnego. Ogółem Europejski Zielony Ład zapewni zaledwie 7,5 mld euro nowych zobowiązań budżetowych, które rozciągną się na siedem lat. Dla porównania, zgodnie z najnowszymi badaniami, Komisja ma wydać 29 miliardów euro – prawie czterokrotnie więcej – na „niepotrzebne” i szkodliwe dla środowiska projekty gazowe – piszą Varoufakis i Adler.

– Pomijając fakt, że zadeklarowane do tej pory sumy to fikcja, to i tak nie wystarczy do osiągnięcia celów. Sama komisja szacuje, że Europa potrzebuje 260 mld euro rocznie, aby osiągnąć swoje cele klimatyczne i energetyczne na 2030 roku – zaznaczają.

– Podobnie jak wcześniej plan Junckera, Europejski Zielony Ład proponuje pobudzenie inwestycji prywatnych poprzez przeniesienie ryzyka z podmiotów prywatnych do budżetu UE. Ale to nie zmniejsza ryzyka – po prostu przenosi je na barki europejskich podatników, zapewniając jednocześnie prywatnym inwestorom pełne korzyści. Bez planu koordynacji produkcji i dystrybucji energii w ramach unii energetycznej zaangażowanie Komisji w kapitał prywatny gwarantuje jedynie nasilenie nierówności w obrębie państw członkowskich i między nimi – twierdzą Varoufakis i Adler.

The Guardian/Michał Perzyński

Zawistowski: Europejski Zielony Ład to wyzwanie dla giełdy energii (ROZMOWA)