DMV dostał kontrakt na przeprowadzenie certyfikacji dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

8 lipca 2021, 06:30 Alert

DNV, dostawca usług ubezpieczeniowych w sektorze energetyki, otrzymał kontrakt na przeprowadzenie certyfikacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power – jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych w Polsce.

Farma wiatrowa Hornsea. Fot. Wikimedia Commons
Farma wiatrowa Hornsea. Fot. Wikimedia Commons

– Polska planuje imponująco szybki rozwój morskiej energetyki wiatrowej, z korzyściami dla tego kraju, a także możliwościami dla lokalnego przemysłu i potencjalnych inwestorów globalnych – owiedział Kim Sandgaard-Mørk, wiceprezes wykonawczy ds. certyfikacji odnawialnych źródeł energii w DNV. – Wprowadzenie technologii na nowy rynek z nowymi graczami wiąże się również z nowymi wyzwaniami. Certyfikacja projektu to sprawdzony, ustrukturyzowany i cieszący się dużym zaufaniem sposób minimalizowania i zarządzania ryzykiem związanym z wprowadzeniem technologii na rozwijający się rynek morskiej energetyki wiatrowej – dodał Fabio Pollicino, dyrektor ds. certyfikacji projektów w DNV.

W lutym 2021 roku weszła w życie ustawa o morskiej energetyce wiatrowej, określająca plany, dzięki którym Polska ma stać się jednym z największych rynków morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich. Jego celem jest zainstalowanie 5,9 GW morskiej energii wiatrowej do 2030 roku, do 11 GW do 2040 roku i nawet do 28 GW do 2050 roku. Pierwszym krokiem w tym planie jest farma wiatrowa Baltic Power, która ma zostać zlokalizowana około 23 km na północ od wybrzeża Bałtyku, w pobliżu Łeby i Choczewa. Projekt ten będzie miał maksymalną moc do 1,2 GW, generowaną przez nawet 100 turbin wiatrowych i może dostarczyć czystą energię elektryczną nawet do 1 miliona gospodarstw domowych. Rozpoczęcie budowy planowane jest obecnie na 2023 roku, a oddanie farmy wiatrowej ma nastąpić w 2026 roku. Baltic Power to wspólny projekt PKN Orlen i Northland Power. Orlen posiada w nim 51 procent udziałów.

DMV/Michał Perzyński

Prąd z farmy Baltic Power trafi do sieci w 2028 roku