Fundusz SEI zapewni sto milionów złotych dofinansowania dla Europy Środkowo-Wschodniej

30 września 2019, 17:00 Alert
PGE Narodowy
Stadion Narodowy. Fot. PGE

Docelowo 100 milionów złotych planuje zainwestować w technologiczne przedsięwzięcia z Europy Środkowo-Wschodniej fundusz SpeedUp Energy Innovation (SEI) powered by PGE Ventures. Pod lupę bierze rozwiązania technologiczne z obszarów powiązanych z Odnawialnymi Źródłami Energii, zarządzaniem Big Data, czy digitalizacją danych i technologiami przemysłu 4.0. Twórcy rozwiązań, które mogłyby znaleźć zastosowanie w Grupie PGE oraz które charakteryzują się wysoką innowacyjnością i potencjałem do wzrostu, mają szansę otrzymać od 3 do nawet 19,5 mln złotych na rozwój swoich projektów.

SpeedUp Energy Innovation (SEI) to fundusz utworzony przez PGE Ventures, Polski Fundusz Rozwoju, Grupę SpeedUp oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge VC. Jego celem jest inwestowanie w rozwiązania technologiczne znajdujące się w zaawansowanej fazie wzrostu i ekspansji, tzn. takie, które mają już pierwszych klientów i poszukują finansowania. -SpeedUp Energy Innovation, którego jesteśmy częścią, to fundusz, który poza wniesieniem kapitału oferuje także know-how biznesowy i organizacyjny – podkreśla Piotr Czak, Prezes Zarządu PGE Ventures. – Intencją Grupy PGE jest rozwój zaplecza wybranych projektów w ich „naturalnym środowisku”, czyli z wykorzystaniem infrastruktury PGE. Na horyzoncie tych działań znajdują się: optymalizacja procesów biznesowych i rozwój nowych technologii- dodaje.

Fundusz skupia się na już istniejących rozwiązaniach, które oczekują zwiększenia skali wdrożenia – Na polskim rynku jest wiele inicjatyw wspierających wczesne etapy rozwoju przedsiębiorstw, wciąż brakuje jednak kapitału wspierającego fazę wzrostu i komercjalizacji projektów z fazy seed, czyli tuż przed fazą wdrożenia. I tutaj pojawia się SpeedUp Energy Innovation jako partner dla tych przedsiębiorców, którzy przeszli już początkową fazę rozwoju swoich firm – mówi Bartłomiej Gola, Founding Partner SpeedUp Group. Obszary inwestycyjne funduszu to branże szeroko powiązane z sektorem energetycznym, czyli obszarami w których działa Grupa PGE. Wśród poszukiwanych przez fundusz rozwiązań znajdują się technologie związane m.in. z elektromobilnością (od systemów ładowania, w tym wykorzystania instalacji prosumenckich do zasilania pojazdów elektrycznych, po systemy zarządzania e-mobilnością), bateriami (np. systemy optymalizujące zużycie baterii), czy zarządzaniem Big Data w różnych sektorach – od medycyny po energetykę i OZE. W obszarze OZE, SpeedUp Energy Innovation poszukuje startupów, które mogłyby zostać wykorzystane m.in. w optymalizacji i zarządzaniu mikroinstalacjami OZE, ale również technologie zwiększające wydajność wielkoskalowych instalacji OZE, czy metody podnoszące efektywność magazynowania energii. Poszukiwane są również spółki technologiczne zajmujące się wykorzystaniem Blockchain oraz Internetu Rzeczy.

– Grupa PGE jest największym krajowym wytwórcą energii elektrycznej i ciepła, którego zdywersyfikowany i wciąż rozwijany koszyk technologii stanowi o wysokiej innowacyjności Grupy oraz jej odpowiedzialności za krajowe bezpieczeństwo energetyczne – podkreśla Piotr Czak, Prezes Zarządu PGE Ventures. – Oznacza to, że jedną z ról funduszu SpeedUp Energy Innovation jest poszukiwanie innowacji spójnych z najnowocześniejszymi technologiami energetycznymi rozwijanymi przez Grupę PGE. Przykładowo, morska energetyka wiatrowa, którą planuje rozwijać PGE, jest obszarem atrakcyjnym zarówno dla globalnych liderów usług energetycznych, ale również dla innowacyjnych startupów, które działają bardzo elastycznie i potrafią sprawnie dostosowywać się do bieżących wyzwań technologicznych – dodaje Czak.

CIRE.pl

PGE Ventures inwestuje w kolejny start-up