Premier Donald Tusk zapowiada działanie w sprawie decyzji zasadniczej o projekcie małych reaktorów jądrowych Orlenu i Synthosa. Tymczasem ich firma OSGE rozmawia w USA o wykorzystaniu tej technologii do zastępowania węgla.
Donald Tusk wystąpił na konferencji prasowej, podczas której mówił o konieczności zbadania decyzji zasadniczej w sprawie projektu budowy reaktorów jądrowych małej skali SMR przez Orlen Synthos Green Energy w technologii BWRX-300. – Czekam na informację pani minister (klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski – przyp. red.) – zadeklarował premier.
OSGE otrzymało decyzję zasadniczą siódmego grudnia 2023 roku, u kresu rządów Mateusza Morawieckiego i pomimo przecieków medialnych o opinii negatywnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Agencja odrzuciła wniosek OSGE o odtajnienie akt. Były minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński ocenił, że forma współpracy przy małym atomie OSGE zagrażała pozycji Orlenu.
Tymczasem OSGE informuje o wizycie w USA poświęconej zastępowaniu węgla atomem. Prezes OSGE Rafał Kasprów z zarządem odwiedzili Departament Stanu na spotkaniu poświęconym planom budowy floty reaktorów GE Hitachi w technologii BWRX-300 w Polsce, łańcuchom dostaw oraz Projektowi Phoenix, w który zostali zaangażowani Polacy.
– Podczas spotkania przedstawiciele Departamentu Stanu podkreślali znaczenie Projektu Phoenix w zapewnieniu możliwości repoweringu likwidowanych elektrowni węglowych w Europie Środkowo-Wschodniej z wykorzystaniem amerykańskich technologii SMR. Projekt ten został ogłoszony przez administrację Prezydenta Joe Bidena, a lista firm ogłoszona pod koniec 2023. OSGE jest jedyną firmą z Polski uczestniczącą w tym programie – podsumowało OSGE na X.
– Od dzisiaj (dziewiątego stycznia – przyp. red.) do końca tygodnia trać będą warsztaty z udziałem zespołu OSGE i partnerów w tym Ontario Power Generation, których celem jest prowadzenie działań związanych z przygotowaniem Wstępnego Raportu Bezpieczeństwa – podaje.
X / Wojciech Jakóbik