Doradca Putina: 3 września memorandum ws. trzeciego projektu gazowego dla Chin

1 września 2015, 06:36 Alert

(Kommiersant/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Memorandum o dostawach gazu do Chin z Dalekiego Wschodu Rosji pomiędzy Gazpromem a CNPC będzie podpisane 3 września  – przekonywał dziennikarzy doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow.

– Chodzi o tzw. memorandum o porozumieniu pomiędzy Gazpromem a chińskim CNPC w sprawie projektu dostaw gazu ziemnego z Rosji do Chin poprzez rurociąg z Dalekiego Wschodu – cytuje wypowiedź Uszakowa agencja TASS.

Jak informował wcześniej Kommiersant Gazprom nie może osiągnąć porozumienia z Chinami w sprawie dostaw surowca poprzez tzw. trasę zachodnią i w przeddzień wizyty Władimira Putina w Państwie Środka proponuje Pekinowi nową trasę dostaw – poprzez gazociąg z Sachalinu. Dostawy mogłyby się odbywać przez istniejący gazociąg Sachalin-Chabarowsk-Władywostok.

Więcej: Siła Syberii 3 – próba racjonalizacji dostaw gazu z Rosji do Chin

Rosja jest zainteresowana tym projektem ponieważ ma on kluczowe dla projektu Jużno-Kirinskoje, który niespodziewanie został dotknięty sankcjami Stanów Zjednoczonych, poważnie ograniczającymi możliwość eksploatacji. 

Jak informował BiznesAlert.pl 8 maja tego roku podczas wizyty chińskiego przywódcy w Moskwie Gazprom oraz CNPC podpisały ramową umowę na temat warunków dostaw gazu ziemnego w ilości do 30 mld m3 rocznie poprzez zachodni szlak czyli gazociąg Ałtaj zwany obecnie Siłą Syberii 2. Trwają negocjacje cenowe. W maju ubiegłego roku Gazprom podpisał z CNPC podpisał 30-letnią umowę na dostawy surowca do Chin poprzez tzw. wschodni szlak(gazociąg Siła Syberii – przyp. red.) na do 38 mld m3 rocznie. Negocjacje cenowe w 2014 roku były przewlekłe i skomplikowane. Doprowadziły do porozumienia. Nieoficjalnie cena dostaw przez Siłę Syberii jest szacowana na około 350 dolarów za 1000 m3.

Amerykanie rozszerzyli sankcje wobec Rosji o złoże Jużno-Kirinskoje u wybrzeży Sachalinu. Złoże jest źródłem surowca dla projektu Sachalin 3 Gazpromu, w który chciał się zaangażować mimo obostrzeń Shell – podawaliśmy w piątek 7 sierpnia. Dziś Kommiersant przedstawia nowe informacje na ten temat.

Departament Skarbu USA objął sankcjami złoże Jużno-Kirinskoje z którego ma pochodzić surowiec dla projektów Gazpromu na wyspie Sachalin. Rosyjską firmę miał tam wesprzeć brytyjsko-holenderski Shell. Chociaż chodzi o projekt gazowy, instytucja tłumaczy, że wpisuje się ona w dotąd przyjęty kanon sankcji, bo znajduje się tam znacząca ilość ropy naftowej. Do tej pory obostrzenia dotyczyły sektora naftowego. W związku z nimi projekty Gazpromu na Sachalinie związane ze wspomnianym złożem nie mogą otrzymać technologii ani kapitału od firm zachodnich. W ten sposób uderzają w Gazprom jako głównego zainteresowanego – kupca. Bez sprzętu i pieniędzy z Zachodu rosyjska firma nie będzie w stanie sięgnąć po tamtejsze wymagające złoża. Według Kommiersanta miała je dostarczyć firma American FMC Technologies, która zapewniła go już projektom na złożach w pobliżu Kirinskoje.

18 czerwca Shell podpisał z Gazpromem memorandum o współpracy przy rozwoju wydobycia na Sachalinie w ramach projektu Sachalin 3. Miało ono pozwolić na zwiększenie przepustowości jedynego rosyjskiego terminala LNG. Znajduje się on na opisywanej wyspie i należy do Gazpromu. Obecnie te plany stoją pod znakiem zapytania.

Czytaj także:

Memorandum w sprawie trzeciego gazociągu do Chin

Gazprom dopuszcza opóźnienie budowy gazociągu do Chin