Ukraińcy ruszają na podbój polskiego sektora OZE

27 marca 2024, 15:45 Alert

Ukraińska firma energetyczna DTEK przejęła od polskiego Columbus Energy projekt magazynowania energii za pomocą baterii. Inwestycja ma powstać w południowej Polsce.

fot. Pixabay

DTEK poinformował że, największa ukraińska firma energetyczna,  27 marca 2024 roku wszedł na polski rynek odnawialnych źródeł energii. Przejęła jeden z największych projektów magazynowania za pomocą baterii w Polsce. Operacja została dokonana przez spółkę zależną DTEK DRI, która skupia się na OZE na terenie Unii Europejskiej.

Ukraińska firma podpisała umowę zakupu z polską firmą Columbus Energy. Na mocy transakcji, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, będzie mogła zbudować w południowej Polsce magazyn baterii o mocy 133 MW. Jest to pierwsza duża inwestycja DTEK w infrastrukturę w Polsce. Spółka ma zamiar zbudować portfolio projektów energii odnawialnej o mocy 5 GW w Europie do 2030 roku.

– Dzisiejsze podpisanie umowy wyznacza ważny moment w realizacji dążenia Europy do wyjścia poza paliwa kopalne. Projekt ten nie tylko zapewni niezbędną elastyczność w drodze Polski do przyszłości opartej na odnawialnych źródłach energii, ale będzie również ważnym testem dla Europy Środkowej i Wschodniej, pokazującym, w jaki sposób można z powodzeniem wdrożyć magazynowanie energii za pomocą baterii. Inwestycja DTEK w Polsce jest kluczowym krokiem w kierunku integracji systemów energetycznych Ukrainy i Polski – powiedział Maxim Timchenko, prezes DTEK.

– Bardzo cieszy fakt, że międzynarodowi gracze energetyczni, tacy jak DTEK, inwestują w polski rynek magazynowania energii za pośrednictwem swojej unijnej spółki zależnej DRI. Polska jest jednym z liderów w Unii Europejskiej w produkcji baterii i ogniw akumulatorowych, a w ciągu najbliższych pięciu lat będzie również jednym z liderów w budowie magazynów energii wykorzystujących technologię bateryjną. Budowa tego nowego zakładu z pewnością przyczyni się do realizacji tego celu – powiedział Krzysztof Kochanowski, wiceprezes PIME.

W planach DTEK jest sfinalizowanie w nadchodzących miesiącach umowy z Columbus, a następnie rozpoczęcie prac ziemnych w ostatnim kwartale 2024 roku. Tym samym mogłaby zakończyć budowę oraz zacząć działać na początku 2026 roku.

DTEK / Marcin Karwowski

Fedorska: Polscy dostawcy paliw tracą na blokadzie granicy z Ukrainą