Ducaru: NATO odpowie na nowe zagrożenia na szczycie w Warszawie

28 września 2015, 12:55 Bezpieczeństwo
flagi_nato_rp.640×300

Zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych zagrożeń Sorin Ducaru był gościem CYBERSEC 2015. W rozmowie z BiznesAlert.pl odniósł się do nowych zagrożeń stanowiących wyzwanie dla Sojuszu, wśród których można wymienić problemy sfery bezpieczeństwa cybernetycznego i energetycznego.

– NATO traktuje poważnie zmieniający się krajobraz bezpieczeństwa. Odpowiada na nowe zagrożenia. Przykładem jest plan Readiness Action Plan (RAP) – wskazuje nasz rozmówca. Chodzi o plan podjęcia środków krótko- i długoterminowych na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. W ich skład wchodzi między innym stworzenie dowództw NATO w regionie, w tym w Szczecinie oraz podjęcie szeregu ćwiczeń. Długoterminowe działania to stworzenie tzw. szpicy Sojuszu (Very High Readiness Joint Task Force) złożonej z 5000 żołnierzy gotowych do działania w 48 godzin od zgłoszenia takiej potrzeby.

– Trwają prace na rzecz stworzenia nowych rozwiązań w walce z zagrożeniami terrorystycznymi, cybernetycznymi i w sektorze energetycznym. W tym ostatnim przypadku NATO jest platformą na rzecz zwiększenia czujności strategicznej oraz wymiany najlepszych praktyk na rzecz ochrony infrastruktury krytycznej, jako zadania polityki poszczególnych krajów. Sojusz może tylko zaproponować pewne rozwiązania – przyznał przedstawiciel NATO.

– Na szczycie NATO w Warszawie odbędzie się debata wysokiego szczebla na ten temat – dodał Ducaru.

CYBERSEC jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych w Europie cyklicznym wydarzeniem o charakterze public policy conference, poświęconym strategicznym zagadnieniom cyberbezpieczeństwa. BiznesAlert.pl objął konferencję patronatem medialnym.