Polska dopinguje ambasadorów do dyplomacji gospodarczej

16 lutego 2024, 09:00 Alert

– Europejska gospodarka, a tym samym polityka przemysłowa, powinna być zintegrowana, innowacyjna, zrównoważona i odporna na zagrożenia, które coraz częściej pojawiają się w szybko zmieniającym się otoczeniu międzynarodowym – powiedział Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych podczas spotkania środowisk biznesowych z Ambasadorami akredytowanymi w Polsce.

Wiceminister Jacek Bartmiński podczas Dyplomatycznego Otwarcia Roku 2024 Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych
Wiceminister Jacek Bartmiński podczas Dyplomatycznego Otwarcia Roku 2024 Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych


15 lutego w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2024 (DOR’ 2024). Na zaproszenie Krajowej Izby Gospodarczej po raz dziewiąty spotkali się przedstawiciele władz państwowych, samorządu terytorialnego, korpusu dyplomatycznego oraz przedsiębiorców i instytucji. Celem spotkania jest debata i współpraca na rzecz większej internacjonalizacji polskiej gospodarki.

Dyplomatyczne Otwarcie Roku w Krajowej Izbie Gospodarczej jest okazją do przedstawienia planów na temat międzynarodowej współpracy gospodarczej, realizowanej przez poszczególne instytucje, resorty oraz samorząd gospodarczy. W trakcie tego spotkania czołowi polscy przedsiębiorcy, politycy, eksperci oraz dyplomaci mają okazję wspólnie podyskutować o perspektywach i możliwościach gospodarczych dla Polski, Europy i świata w nadchodzącym roku.

– Coraz częściej musimy reagować na nowe sytuacje i zjawiska. Natomiast polityka europejska w obliczu takich wyzwań jak cyfryzacja, neutralność klimatyczna, globalizacja czy powtarzające się pandemie powinna bardziej wykorzystywać potencjał jednolitego rynku, otwartego handlu, a przede wszystkim wspólnych inwestycji i umiejętności – uzasadniał wiceminister Jacek Bartmiński.

Współczesna gospodarka i przemysł tak w Polsce, jak i Europie stają przed coraz to nowymi wyzwaniami, za którymi nie nadążają regulacje prawne, co dla przedsiębiorców oraz rynku pracy oznacza konieczność radzenia sobie z tzw. luką kompetencyjną. Przykładem była praca zdalna podczas pandemii oraz przeniesienie do Internetu czynności związanych z funkcjonowaniem wielu branż. Kolejny przykład to coraz szybsza cyfryzacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji. Wiceminister Jacek Bartmański zwracał jednak uwagę, że podejmując nowe wyzwania nie możemy zapominać, że potencjał i możliwości każdego kraju Unii Europejskiej nie są takie same.

Wiceminister podkreślał jednocześnie, że dla zapewnienia konkurencyjności przemysłu konieczne jest zapewnienie cen energii po akceptowalnych cenach, a co za tym idzie transformacja energetyczna, która jest ogromnym wyzwaniem dla całej gospodarki. Przemysł będzie potrzebował zielonej energii, by obniżyć swój ślad węglowy. Pod dużą presją pozostaną zwłaszcza firmy energochłonne, zużywające najwięcej energii. W ich przypadku dekarbonizacja będzie warunkiem zachowania konkurencyjności wobec zachodnich konkurentów.

Ministerstwo Aktywów Państwowych / Jacek Perzyński

Polska gości delegację z Korei. Tematem rozmów jest zbrojeniówka