Spotkanie z wiceministrem rozwoju Jerzym Kwiecińskim oraz rozmowy w ramach Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Kosmicznej to najważniejsze punkty jednodniowej wizyty Dyrektora Generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej Johanna-Dietricha Wörnera w Warszawie. Spotkania odbyły się 1 grudnia 2015 r.
Wiceminister Jerzy Kwieciński podkreślił, że Polska w ciągu ostatnich 20-30 lat wykształciła własny sektor kosmiczny. Wiele rodzimych przedsiębiorstw dysponuje ponadto coraz większą wiedzą i doświadczeniem, które umożliwiają im szybkie włączenie się do tej działalności.
– Są to przede wszystkim podmioty z sektora lotniczego i obronnego. Duży potencjał mają także przedsiębiorstwa z sektora ICT, które ze względu na swoje kompetencje techniczne mogą z powodzeniem włączyć się w działalność w zakresie produkcji i usług satelitarnych – powiedział wiceminister Kwieciński.
Jak zaznaczył, obecnie dla Polski priorytetem jest jak najszybsze uruchomienie i sprawne zarządzanie systemami operacyjnymi Galileo i Copernicus, dostarczającymi dane i usługi satelitarne użytkownikom na wszystkich szczeblach – europejskim, krajowym i regionalnym.
– Oba systemy mogą być ponadto cennym narzędziem ułatwiającym realizacje wielu polityk sektorowych – dodał wiceminister.
Przypomniał jednocześnie, że największą zaletą programów ESA jest współpraca nauki i przemysłu oraz współdziałanie wszystkich państw członkowskich na rzecz osiągnięcia zakładanych celów.
Dyrektor Wörner zwrócił z kolei uwagę, że Polska, jako członek ESA od 2012 r. coraz bardziej angażuje się w europejski rynek kosmiczny. Instrumenty naukowe opracowane przez nasze firmy i naukowców są wykorzystywane m.in. w ramach misji Rosetta, Exomars czy Proba-3. Ważnym aspektem tego procesu jest rozbudowa zaplecza B+R, przemysłu i współpracy nauki i biznesu.
Przypomniał też, że polskie podmioty mogą rozwijać nowoczesne technologie i wdrażać innowacyjne rozwiązania oparte na technikach satelitarnych również w innych dziedzinach gospodarki. Od momentu akcesji Polska jest objęta Programem Wsparcia Polskiego Przemysłu (Polish Industry Incentive Scheme). W jego ramach organizowane są przetargi dostępne wyłącznie dla polskich podmiotów. Polscy przedsiębiorcy biorą udział w dziesięciu programach opcjonalnych, w których rywalizują z wszystkimi potencjalnymi konkurentami na zasadach obowiązujących wszystkie państwa, bez względu na staż w ESA i wysokość składki.
– Dostrzegamy coraz większe zaangażowanie polskich podmiotów w tych programach – ocenił dyrektor Wörner.
Jak podkreślił szef Europejskiej Agencji Kosmicznej, w roku 2016 Polska będzie uczestniczyć w dyskusji na temat koncepcji rozwoju ESA i roli tej instytucji w obliczu wyzwań międzynarodowych.
Przemysł kosmiczny ma realny wpływ na społeczeństwo i perspektywy jego rozwoju, m.in. poprzez dostarczanie z awansowych usług i technologii, z których wszyscy korzystamy. To także inspiracja dla młodych ludzi, którzy chcą rozwijać się w dziedzinie badań naukowych, przemysłu.
Dyrektor Wörner wziął również udział w posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do spraw Polityki Kosmicznej, prezentując korzyści z zastosowania rozwiązań opracowanych na potrzeby sektora kosmicznego w różnych dziedzinach gospodarki i życia społecznego. W trakcie tego spotkania strona polska podkreślała, że strategicznym celem jest obecnie znalezienie stałego miejsca dla polskich podmiotów w łańcuchu dostaw. Równie istotne jest uzyskanie wiedzy i doświadczenia międzynarodowego umożliwiającego polskiemu sektorowi kosmicznemu skuteczny udział w międzynarodowych konsorcjach realizujących misje ESA, proporcjonalny do naszego potencjału i ponoszonych nakładów finansowych. Jak zaznaczyli członkowie zespołu międzyresortowego, należy kontynuować działania zmierzające do zwiększenia udziału małych i średnich przedsiębiorstw w programach ESA, między innymi uproszczenie procedur administracyjnych oraz skracanie oczekiwania na kontraktację i wypłatę, jak również wypłacanie zaliczek na rozpoczęcie realizacji projektów.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju