AtomEnergetykaEnergia elektryczna

Dzięki ukraińskiej elektrowni Polenergia będzie walczyć o rynek energii elektrycznej z polskimi gigantami

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

Należąca do Jana Kulczyka Polenergia informowała wcześniej o planach budowy gazociągu łączącego Ukrainę ze Europą, ale to nie koniec. Jak pisze “Rz”, Jan Kulczyk myśli też o imporcie energii elektrycznej z tego kraju oraz eksporcie węgla, którego Ukrainie brakuje.

Według relacji dziennika Jan Kulczyk dogadał się z ukraińskim Energoatomem, właścicielem elektrowni jądrowej Chmielnicki, którą łączy ze stacją Widełka pod Rzeszowem niewykorzystywana od 1993 r. linia 750 kV, w sprawie zakupu z niej energii elektrycznej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że spółka z grupy Polenergia – Polenergia International podpisała memorandum z Energoatomem już w czerwcu. Wówczas szef tej spółki Jacek Głowacki informował, że celem porozumienia jest określenie ogólnych ram przyszłej współpracy w zakresie projektowania i budowy elektrowni jądrowych oraz optymalnego wykorzystania produkcji energii jądrowej.

Jak pisze “Rzeczpospolita”, tania energia z Ukrainy jest zagrożeniem dla naszych koncernów energetycznych, które inwestują w budowę nowych mocy energetycznych i na projekt reaktywowania linii Chmielnicki – Rzeszów bez entuzjazmu patrzy resort skarbu. Jednak Polskie Sieci Elektroenergetyczne są otwarte na tą inwestycję i decyzje inwestycyjne w tej sprawie mają zapaść za około rok – czytamy w dzienniku.

Cytowany w “Rz” Jan Kulczyk, przyznaje, że tania energia z Ukrainy zagrozi naszym producentom energii, ale podkreśla jednocześnie, że to oni dzisiaj dyktują warunki na rynku, który jest rynkiem producenta z drogą energią. – Walczymy o konsumenta – mówi Kulczyk.

Jednocześnie plany Kulczyka zakładają sprzedaż polskiego węgla na Ukrainę – pisze “Rzeczpospolita”.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL

Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X