Zaostrza się spór o złoża na Morzu Śródziemnym

19 sierpnia 2020, 06:30 Alert

Cypr i Grecja wezwały Unię Europejską do zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie działań Turcji na Morzu Śródziemnym. Turcy szukają węglowodorów na wodach tych państw.

Nikozja i Ateny uznały, że Ankara naruszyła ich suwerenność, destabilizując sytuację w regionie. Zdaniem greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Dendiasa wysłanie statku badawczego Oruc Reis w pobliże wyspy greckiej Kastellorizo to dowód na brak szacunku Turków dla USA i Unii Europejskiej, które apelowały o przerwanie prac. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu przekonuje, że jego kraj nie wycofa się z poszukiwań i nie zrezygnuje ze swych praw.

Rośnie militaryzacja Morza Śródziemnego. Grecy wysłali okręty wojskowe do monitorowania Oruc Reis. Francuzi wysłali flotę w okolicę obszaru odwiertów tureckich na wodach Cypru. Ankara wznowiła poszukiwania po tym, jak Grecja i Egipt podpisały porozumienie o podziale wyłącznych stref ekonomicznych na wschodzie Morza Śródziemnego. Wcześniej Turcja podpisała podobne porozumienie z Libią. Strony nie uznają ich wzajemnie.

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej potępili działania Turcji, wyrażając „pełną solidarność” z Cyprem i Grecją, a także wzywając do „natychmiastowej deeskalacji”. Mimo to Turcy ogłosili rychłe rozpoczęcie prac statku Yavuz w pobliżu Cypru.

AFP/Wojciech Jakóbik

Wójcik: Czy Turcja przejmie gazociąg EastMed?